zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výkladový slovník environmentálních výrazů


Nástroje tržně orientované

Anglický ekvivalent: market oriented tools

patří spolu s nástroji finančními pod nástroje ekonomické, tzn., že využívají hmotné zainteresovanosti subjektu. Princip působení tržně orientovaných nástrojů spočívá ve vytvoření speciálního trhu, jehož existence napomáhá snižování negativního dopadu na životní prostředí. Název nástroje přitom bývá odvozen od předmětu trhu. V současné době se nejčastěji používají zálohové systémy (viz), ekolabeling (viz) a obchodovatelné povolenky (viz).

Princip tržně orientovaných nástrojů lze demonstrovat na všeobecně známých zálohových systémech. Podstatou zálohových systémů je uvalení zálohy na obaly (např. na pivní lahve). Záloha, která bude spotřebiteli vrácena po navrácení obalu, má spotřebitele přimět k tomu, aby obal vracel zpět do prodejny a nevyhazoval jej do odpadu. Obal je pak znovu použit, čímž se sníží množství odpadu. Vzhledem k tomu, že jedna skleněná lahev může být použita více než 50x, jedná se o značné snížení odpadu.

Účinnost tržně orientovaného nástroje však vždy závisí na vytvoření příslušného trhu, v uvedeném příkladě, trhu se zálohovanými obaly. V případě, že spotřebitel nebude ochoten obal vracet, i přes zaplacenou zálohu anebo na druhé straně, prodejna bude klást vracení obalu překážky, nevytvoří se potřebný dobře fungující trh a účinnost nástroje bude nízká až nulová.

Analogicky účinnost ekolabelingu závisí na vytvoření trhu s ekologicky šetrnými výrobky, tj. výrobky označenými příslušnou ekoznačkou. Podobně závisí účinnost obchodovatelných povolenek na vytvoření trhu s vydanými povolenkami.

 Další výrazy
« Nástroje smluvní
Natura 2000 »


Nové články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
17
12. 2019
17.12.2019 - Seminář, školení
Praha, Occidental
INISOFT s.r.o.
18
12. 2019
18.12.2019 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
8
1. 2020
8.1.2020 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
EKONOX s.r.o.
17
1. 2020
17.1.2020 - Seminář, školení
Pardubice, Hotel Labe
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí