zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výkladový slovník environmentálních výrazů


Nástroje environmentální politiky

Anglický ekvivalent: environmental policy tools

Nástroje environmentální politiky patří mezi formalizované prostředky, jež v environmentální politice používáme k dosažení vytýčených cílů v ochraně a v péči o životní prostředí. Ve srovnání s ostatními prostředky environmentální politiky, jako jsou koncepce, plány, proklamační programy a strategie, které působí v oblasti plánování a vytyčují základní trendy, způsoby postupu a krátkodobé či dlouhodobé cíle, jsou nástroje konkrétní metody nebo postupy, jež subjekty buď používají anebo jsou jimi ovlivňovány s cílem změnit chování a činnosti tak, aby se snížil negativní dopad jejich aktivit na životní prostředí. Je důležité si uvědomit, že jedna a táž koncepce, strategie či plán environmentální politiky mohou být v praxi realizovány různými nástroji, jejichž výběr může značně ovlivnit úspěšnost dané koncepce, strategie či plánu.

Poznámka: Mezi nástroje environmentální politiky nepatří technická zařízení, jako jsou odlučovače popílku nebo čistírny odpadních vod, protože jejich působení není zaměřeno na chování subjektů, ale na chování škodlivin.

Také instituce environmentální politiky, tj. kontrolní, koncepční a řídící orgány, které na chování subjektů nepůsobí bezprostředně, spíše působení existujících nástrojů zprostředkovávají či vhodné nástroje vymýšlejí a hledají, by neměly být řazeny mezi nástroje environmentální politiky, ale jen mezi její prostředky.

 Další výrazy
« Nástroje ekonomické
Nástroje finanční »


Nové články
Chystané akce
19
10. 2019
19-20.10.2019 - Seminář, školení
Praha, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí