Kraj Vysočina bude monitorovat čistotu ovzduší dalších pět let

| Ovzduší17.02.2017  |  zdroj: ČTK  |  12× přečteno

nahled

Kraj Vysočina bude na své náklady sledovat čistotu ovzduší dalších pět let. Jak dnes novinářům řekl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD), o pokračování projektu do konce roku 2022 dnes rozhodla krajská rada. Náklady na měření znečišťujících látek vyplynou z výběrového řízení na dodavatele, podle dosavadních předpokladů kraje budou v součtu kolem 6,7 milionu korun bez daně.

První měření kvality ovzduší si kraj objednal v roce 2012, tento projekt s náklady 5,8 milionu letos končí. Na rozdíl od státního monitoringu čistoty ovzduší, který se týká hlavně měst, přináší krajské měření údaje i z menších sídel.

V krajském monitoringu zatím odborníci pomocí čtyř mobilních měřicích souprav sledují ve vybraných 24 sídlech čistotu ovzduší několik týdnů rovnoměrně rozvržených v roce. Kromě polétavého prachu vyhodnocují kupříkladu také výskyt oxidů dusíku, oxidu siřičitého, těkavých organických látek a dioxinů. Data jsou on-line posílána na web. Vzorky ale zatím byly odebírány jen čtyřikrát v roce, výsledek mohlo ovlivnit počasí. Nově proto kraj plánuje měření ve 20 lokalitách, z nichž ale každá bude nově měřena jeden kalendářní rok.

Vysočina je jedním z nejčistších regionů v republice, podle dosavadních výsledků krajského měření ale mohou být i v tomto kraji problematická místa. Kupříkladu vyšší prašnost byla loni zjištěna v Lukavci, Pacově a v Ledči nad Sázavou. Vyšší koncentrace karcinogenní látky benzo-a-pyren byly v krajském porovnání zjištěny v Bystřici nad Pernštejnem a v Lukavci.