zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Návrh zákona o dětských skupinách ohrožuje desítky lesních mateřských školek, zelení požadují změnu

18.06.2014
Ekologické vzdělání a výchova
Návrh zákona o dětských skupinách ohrožuje desítky lesních mateřských školek, zelení požadují změnu

Dnes, ve středu 18. června Poslanecká sněmovna rozhodne o návrhu zákona o dětských skupinách, jehož původní znění ohrožuje fungování desítky lesních školek a rodinných center. Strana zelených (SZ) je chce zachovat a podporuje proto pozměňovací návrh sněmovní Komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny.

V původně navrženém zákoně je mimo jiné zahrnuta plošná povinnost registrace dětské skupiny pro všechny stávající služby pravidelné péče o dítě mimo vzdělávací systém, tedy například i lesní školky.

"Přijetí návrhu v předložené podobě by znamenalo zánik desítek zavedených organizací, mimo jiné lesních školek nebo rodinných center, jejichž provozní podmínky jsou jiné než u dětských skupin. Podporujeme pozměňovací návrh Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národností menšiny, který je postaven na principu volitelné registrace služby péče o dítě k získání oprávnění poskytovat ji jakožto dětská skupina," uvádí Jana Drápalová, 1. místopředsedkyně zelených.

Nevládní organizace jako je Asociace lesních mateřských škol či Liga otevřených mužů upozorňují, že služba péče o dítě v dětské skupině by v případě přijetí této změny byla registrováním jasně odlišena od jiných zařízení a měla by nárok na zákonem určené daňové úlevy. Nadále by však mohly existovat jiné neregistrované formy péče o děti fungující podle současných obecně platných předpisů.

"Dětské skupiny chápeme jako důležitý doplněk k síti veřejně zřizovaných školek. Obcemi provozované školky tvoří základ veřejné služby. Jen v loňském roce bylo v Česku kvůli nedostatku kapacit zamítnuto více než 50 000 žádostí o umístění dítěte ve školce. Zelení dlouhodobě prosazují, aby každé dítě mělo na místo ve školce nárok," uvádí Lucia Zachariášová, expertka zelených na rovné příležitosti.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí