zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha za ovládnutí Pražských služeb zaplatí zhruba miliardu

27.05.2014
Odpady
Šlendryján
Urbánní ekologie
Praha za ovládnutí Pražských služeb zaplatí zhruba miliardu

Praha za dlouho plánované ovládnutí akciové společnosti Pražské služby zaplatí kolem miliardy korun. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl první náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09). Pražské služby zajišťují v Praze svoz odpadu. Jde o činnost s tendry na miliardy korun.

O obchodu bude příští týden jednat zastupitelstvo, na začátku června se sejde valná hromada společnosti. Pokud však akvizici neschválí, bude muset Praha vypsat otevřený tendr na svoz a nakládání s odpadem.

Hlavní město nyní drží v Pražských službách 76,92 procenta akcií. Zbytek patří pěti dalším subjektům. Ohledně ceny za podíl se dlouho spekulovalo a Praha ji odmítala potvrdit. Z odhadů podle Vávry vyplývá, že společnost Northward Holding Limited, která před časem koupila 19,32 procenta akcií od firmy Natland, dostane zhruba 800 milionů korun. Zbylé peníze půjdou menšinovým akcionářům. Pražské služby prý většinu zaplatí z nerozdělených dividend a z volných prostředků, na zbytek si vezmou úvěr.

Se zajištěním svozu odpadu má Praha dlouhodobé problémy a tlačí ji čas. Několikrát bez výběrového řízení prodloužená smlouva na svoz odpadu s Pražskými službami skončí v závěru října. Praha chce proto Pražské služby ovládnout a prostřednictvím vlastní firmy pak svoz zajišťovat sama. Do doby, než firmu koupí, chce část činností týkající se svozu převést do příspěvkové organizace Trade Center Praha. Vlastní organizaci pak může zakázku legálně zadat bez výběrového řízení. "Je to jediná cesta, jak udržet klíčovou městskou firmu," řekl ČTK Vávra.

Pokud zastupitelstvo a valná hromada plán neschválí, vypíše Praha podle náměstka otevřený čtyřletý tendr na svoz a nakládání s odpadem. Jeho hodnota se pohybuje kolem čtyř miliard korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí