zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přípravy plánu péče i zonace Národního parku Šumava finišují

19.04.2014
Chráněná území
Přípravy plánu péče i zonace Národního parku Šumava finišují

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Správou Národního parku Šumava a CHKO Šumava dokončuje finální úpravy "Plánu péče o Národní park Šumava". Ten bude schválen na přechodnou dobu pro období 2014 - 2017. V rámci připomínkování (prosinec 2013 - únor 2014) byly na adresu MŽP doručeny připomínky z 26 připomínkových míst, které zahrnují obce, kraje, vlastníky nemovitostí, vědeckou obec, neziskové organizace i fyzické osoby.

"Po doručení připomínek jsem osobně jednal se všemi dotčenými subjekty. Šumava potřebuje velmi rychle plán péče a my se tak snažíme najít řešení přijatelné pro všechny," komentuje vznikající plán péče náměstek ministra Vladimír Dolejský.

Ministerstvo aktuálně dokončuje přípravu protokolu o vypořádání těchto připomínek, kterým bude tento plán péče schválen, současně jsou do textu plánu zapracovávány připomínky, kterým bylo vyhověno. Schválení plánu péče se předpokládá ve druhé polovině dubna tohoto roku. Bez platného plánu péče nemůže správa parku fungovat ani čerpat evropské dotace.

Souběžně dokončuje Správa NP a CHKO Šumava poslední úpravy návrhu zonace Národního parku Šumava, který byl v minulém roce dohodnut se zástupci šumavských obcí delegovaných do Rady parku. Do konce dubna bude kompletní návrh zonace předán na ministerstvo životního prostředí, které zahájí proces projednání podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Kraje, obce a vlastníci nemovitostí, jejichž pozemky mají být zařazeny do přísnějšího režimu ochrany, budou moci ve lhůtě 90 dnů k předloženému návrhu zonace uplatnit písemné námitky. MŽP následně došlé námitky vypořádá a připraví vyhlášku, která bude standardně projednána a následně ministrem životního prostředí Richardem Brabcem schválena, nejpozději do konce roku 2015. V návrhu zonace bude zachován rozsah I. zóny tak, jak byl dohodnut se zástupci regionu v minulých letech (tedy zhruba 26% I. zóny odstupňované ochrany přírody).

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí