zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čepro zvedlo odhad ceny za likvidaci havárie u Knyku na 30 mil.Kč

30.01.2014
Havárie
Pojištění environmentálních rizik
Čepro zvedlo odhad ceny za likvidaci havárie u Knyku na 30 mil.Kč

Vyčištění území zamořeného naftou z poškozeného potrubí společnosti Čepro u obce Knyk na Havlíčkobrodsku bude stát kolem 30 milionů korun. Po měsíci sanace firma zdvojnásobila odhad škody. Potrubí navrtali zloději pohonných hmot. Nafta znečistila asi hektar pozemků, Cihlářský potok a na něm Štičí rybník. Dělníci už odvezli 3500 tun kontaminované zeminy a 250 metrů krychlových vody, řekl ČTK generální ředitel Čepra Jan Duspěva při dnešním místním šetření u Knyku.

"My si myslíme, že tady budeme sanovat určitě celý rok 2014, pak se uvidí," uvedl Duspěva. Předpokládá, že brzo bude možné zbývající zeminu a vodu začít čistit na místě. Zeminu je možné zbavovat ropných látek proléváním různými chemikáliemi a za použití bakterií. Zatím byla kvůli čištění odvážena na dekontaminační plochy. Vodu čistí Čepro ve svém objektu.

Nafta z potrubí prosakovala do okolního svažitého terénu s lesem do poslední prosincové neděle. Likvidaci havárie zajišťuje firma Dekonta. Na místě původně denně pracovalo asi 40 lidí. Počty klesají, protože se snižuje objem odváženého materiálu. Část pracovníků ale pořád přespává v lese v karavanech.

Dělníci už udělali také 15 hlubokých vrtů. Tvoří hydrogeologickou clonu, která zabraňuje rozšiřování možného znečištění do toků. "Hladina podzemní vody se tady pohybuje kolem deseti 13 metrů, ty vrty v podstatě chodí pod tu hladinu, takže někde okolo 15 metrů," přiblížil Duspěva. Znečištěnou vodu pracovníci odčerpávají asi z desítky vytvořených jímacích objektů. Vykáceno muselo být 40 stromů.

Většina zasažených pozemků i kaskáda nedávno revitalizovaných rybníků na Cihlářském potoce patří městu Havlíčkův Brod. Potok teče do centra tohoto města. Motorová nafta unikla do přírody z potrubí vedoucího ke skladům s pohonnými hmotami, bylo jí zřejmě několik desítek metrů krychlových. Zlodějům, kteří potrubí poškodili, hrozí až pětileté vězení. Policie po nich pátrá.

Věra Stejskalová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí