zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Medlově na Olomoucku unikl čpavek ze zásobníku ve firmě

14.01.2014
Havárie
Pojištění environmentálních rizik
V Medlově na Olomoucku unikl čpavek ze zásobníku ve firmě

V Medlově na Olomoucku unikl čpavek ze zásobníku firmy zabývající se výrobou mraženého pečiva. Podle předběžných informací uniklo zhruba 200 litrů této látky, zásobník měl podle hasičů objem 1000 litrů. Do ovzduší se dostalo podle mluvčí hasičů jen malé množství chemikálie. Při zásahu byli lehce zraněni dva hasiči. Podle starosty Medlova Jana Zahradníčka nebyla evakuace obce s 1500 obyvateli nutná. Podle policie nic nenasvědčuje tomu, že by byl spáchán nějaký trestný čin. Pravděpodobně šlo o technickou závadu.

Čpavek začal unikat v soukromé firmě po 09:00. Na místo vyrazilo několik jednotek hasičů s chemickým kontejnerem. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Hacsikové látka unikla ze zásobníku ve strojovně. "Celý zásah hasiči prováděli v protichemických oblecích, na místě bylo zřízeno dekontaminační pracoviště. Uniklý čpavek zůstal ve strojovně, do ovzduší se ho dostalo minimální množství. Proto nikdo ze zaměstnanců firmy ani z obyvatel Medlova nemusel být evakuován," řekla dnes ČTK Hacsiková.

Hasiči uniklý čpavek ve strojovně zkrápěli roztříštěným proudem vody a následně ho jímali a přečerpávali do náhradních nádob. Hasičům se únik čpavku dopoledne podařilo zastavit, na místě zasahovali zhruba do 13:00. "Při zásahu se zranili dva profesionální hasiči, kterým čpavek popálil ruce. Byli odvezeni do zdravotnického zařízení na ošetření. Jejich zranění není vážné," doplnila mluvčí .

Čpavek podle informací ČTK unikl ze zásobníku firmy Melites, která se zabývá výrobou a distribucí mraženého pečiva. Podle starosty obce Jana Zahradníčka stojí firma na okraji zástavby. "Byl jsem na místě, zaměstnanci už byli venku. Uniká to směrem mimo obec, závod leží na kraji Medlova. Je to spíše otázka zápachu než nějakého otrávení," řekl ČTK starosta. Podle krajské policejní mluvčí nemá v tomto případě policie podezření na spáchání trestného činu. "Vypadá to na poruchu ventilu," řekla ČTK mluvčí Marie Štrbáková.

Podobný případ řešili hasiči v Olomouckém kraji v říjnu roku 2012, kdy čpavek unikl z areálu prostějovské firmy ProFrost zabývající se výrobou hluboce zmraženého pečiva. Látka unikla ve strojovně výrobní haly, příčinou byla zřejmě závada na zařízení. V hale naměřili tehdy hasiči životu nebezpečné hodnoty, lidé v okolí však v ohrožení nebyli.

Čpavek se vyznačuje nepříjemným, štiplavým zápachem. Při nižších koncentracích může u lidí vyvolat pálení očí či nosu. Ve vyšších koncentracích může vážně poleptat sliznice dýchacích cest, kůži a oční rohovku a způsobit otok plic.

Alena Horáková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí