zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Otazníky kolem podpory obnovitelných zdrojů energie

24.09.2013
Energie
Otazníky kolem podpory obnovitelných zdrojů energie

Návrh Státní energetické koncepce s výhledem do roku 2040 vzala vláda na vědomí loni v listopadu. Součástí energetického mixu ČR jsou podle něj také obnovitelné zdroje energie (OZE), i když jen v omezené míře.

Minulý měsíc schválila (nyní již rozpuštěná) Poslanecká sněmovna vládní návrh na omezení podpory výroby elektřiny z OZE v nových elektrárnách uvedených do provozu od 1. 1. 2014. Účelem novely je omezit dopady podpory OZE na spotřebitele i na státní rozpočet. (Letos jde na tuto podporu kolem 45 mld. Kč, z toho téměř 12 mld. ze státního rozpočtu.) Poslanci ale vložili do novely přechodné období, jež se vztahuje na ty, kteří ke dni účinnosti zákona budou mít stavební povolení i autorizaci a podaří se jim jejich elektrárny uvést do provozu do konce roku 2015. Pak se na ně bude vztahovat podpora podle dosavadního znění zákona.

Jak jsou producenti energie z OZE podporováni v praxi? Výrobci, kteří ji dodávají do sítě, za ni dostanou zvýhodněnou cenu. Její výše se liší podle zdroje, ale záleží též na roku uvedení do provozu. Věc komplikuje i jiný způsob podpory, který od letošního ledna přinesl nový zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie.

Pokud by šlo o nové zařízení připojené letos, pak je možné za 1 kWh z malé vodní elektrárny inkasovat 3,23 Kč, ze střešní sluneční elektrárny do 30 kW 2,83 Kč. U větrných a bioplynových zdrojů, kde je výkon obvykle větší než 100 kW, je podpora formou zeleného bonusu k tržní ceně a ten dělá 1,57 Kč, resp. 2,49 Kč. Jestliže obec provozuje kotelnu na biomasu o výkonu nad 200 kW v teplárenské síti, může dostat příspěvek i na vyrobené teplo, a to 50 Kč za GJ.

Situaci dál komentuje Ing. Edvard Sequens, energetický expert z občanského sdružení Calla. >>Zvýhodnění by mělo v případě elektřiny garantovat návratnost drahé investice v průběhu 15 let. Co způsobilo chybné nastavení u fotovoltaiky, víme dobře všichni. Nicméně pomocí několika úprav zákonů již došlo k nápravě. Není tedy žádný rozumný důvod k tomu, že by od 1. ledna příštího roku neměl dostat podporu žádný nový zdroj elektřiny ze slunce, větru, vody či biomasy (s výjimkou těch, které jsou již dnes v procesu povolování a tento se dokončí v průběhu dvou let). Stávajících provozovatelů se změna legislativy nedotkne. Ale i pro ně chystá Ministerstvo průmyslu a obchodu další úpravy zákonů, které by je případně mohly o podporu připravit.<<

Jak je to s podporou alternativních zdrojů energie v obcích a městech např. v okolních státech? >>Náš zákon na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů se inspiroval u německých sousedů, kde jejich Erneuerbare-Energien-Gesetz zajišťuje impozantní nástup čistých zdrojů,<< pokračuje Edvard Sequens. >>Zvýhodněnou cenu za obnovitelnou elektřinu ale dostávají výrobci i v Rakousku, na Slovensku a v dalších zemích.<<

Budoucností, a to i pro obce a města, by mohlo být zavedení systému net-metering. >>Provozovatel elektrárny spotřebovává vyrobenou elektřinu primárně pro svoji potřebu a jen přebytky dodá zdarma do sítě. Ekvivalentní množství si může ze sítě odebrat v čase, kdy jeho zdroj nepokryje potřebu,<< vysvětluje. Net-metering úspěšně funguje např. v USA, Itálii, Maďarsku, Dánsku, Španělsku, Francii, Kanadě či Austrálii a od roku 2014 je zaváděn na Slovensku. >>České ministerstvo průmyslu zatím spíše hledá důvody, proč ani tímto způsobem integraci OZE do české soustavy nechce podpořit,<< uzavírá Edvard Sequens.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí