zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V chemičce DEZA unikl dehtový olej, zachytila jej jímka

09.08.2013
Havárie
Pojištění environmentálních rizik
V chemičce DEZA unikl dehtový olej, zachytila jej jímka

Ve valašskomeziříčské chemičce DEZA uniklo dnes dopoledne asi 20 metrů krychlových dehtového oleje. Praskl svár na zásobníku oleje a část z něj vytekla do záchytné jímky. Olej také potřísnil asi 20 metrů čtverečních trávníku. Událost nenaplňuje parametry závažné havárie, nebylo ohroženo zdraví zaměstnanců, řekl dnes ČTK mluvčí chemičky Jaroslav Obermajer. V okolí podniku byl však cítit typický dehtový zápach.

"Příčinu události zatím neznáme, budeme ji zjišťovat," uvedl mluvčí. Místo bezprostředně po úniku oleje zajistili hasiči chemičky. "Znečistěná tráva se již seškrábala, hlína bude dekontaminována v naší spalovně," podotkl Obermajer. Odčerpávání uniklého oleje z betonových záchytných valů by podle něj mělo trvat několik hodin.

DEZA zpracovává dehet a surový benzol. Z těchto dvou základních surovin, které vznikají při koksování černého uhlí, vyrábí speciální aromatické chemické látky, které se dále využívají na výrobu dalších produktů ve stavebnictví a automobilovém průmyslu. Chemička zaměstnává téměř tisíc lidí, čímž se řadí k největším zaměstnavatelům ve Zlínském kraji.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí