zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pražané si mohou poprvé objednat celoroční svoz bioodpadu

04.04.2013
Bioodpady
Pražané si mohou poprvé objednat celoroční svoz bioodpadu

Množství svezeného bioodpadu v Praze narůstá. V roce 2012 šlo již o 5800 tun, zatímco v roce 2008 to bylo asi 2000 tun. Společnost Pražské služby, a.s., nyní poprvé nabízí možnost sběru a svozu bioodpadu prostřednictvím tzv. kompostejnerů i celoročně.

"Služba celoročního svozu bioodpadu je určena všem Pražanům, jak majitelům zahrad, tak i lidem v bytech, kteří mohou třídit bioodpad celoročně," říká Petr Kašpar, vedoucí obchodního oddělení odvozu a recyklace odpadů společnosti Pražské služby.

O separaci bioodpadu mají Pražané rok do roku stále větší zájem. K dnešnímu datu tuto službu využívá více než 7100 obyvatel Prahy. "Vzhledem k tomu, že bioodpad tvoří více jak 40% z celkového odpadu domácnosti, těší nás, že zájem ze strany obyvatel hlavního města Prahy neustále roste," uvádí Julian Záhorovský, tiskový mluvčí Pražských služeb. Zároveň však dodává, že velký počet Pražanů stále neví zcela přesně, co si pod pojmem bioodpad představit.

"Bioodpad je organická, v půdě rozložitelná hmota, která v sobě váže spousty živin. Bioodpad svážíme do kompostáren a živiny pak lze ve formě kompostu navracet do půdy," vysvětluje Záhorovský. Mezi bioodpad podle něj patří například listí, tráva, plevel, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávová sedlina, zbytky rostlin, piliny, dřevní štěpka z větví stromů a keřů, hlína z květináčů či spadané ovoce. "Naopak, bioodpadem nejsou zbytky jídel, jedlé oleje, kosti, maso, kůže, uhynulá zvířata, exkrementy masožravých zvířat či znečištěné piliny," upozorňuje Záhorovský.

Zájemci o svoz bioodpadu si mohou tuto službu objednat kdykoliv průběhu roku. "Předpokládáme, že lidé ocení to, že ať si objednají svoz bioodpadu kdykoliv, cena jim bude stanovena pouze podle počtu objednaných měsíců do konce kalendářního roku," uvádí Petr Kašpar.

Doposud nabízená možnost objednat si pouze sezónní svoz bioodpadu je platná i nadále. Službu sběru a svozu bioodpadu si zájemci mohou objednat elektronicky na www.psas.cz/bio, na zákaznických centrech společnosti Pražské služby, a.s. (jejich seznam je na www.psas.cz) nebo telefonicky na čísle 284 091 888.


Novinka u Pražských služeb

Pražské služby dále připravily nový projekt, který je prioritně určen pro klientelu z Úřadů městských částí. Jedná se o kontejner na bioodpad se spodním výsypem, který najde uplatnění na veřejných prostranstvích a v zájmových areálech (sportovní a dětská hřiště, parky atd.). Tato novinka bude prezentována na Dnech Země v jednotlivých městských částech. Předpokládané umístění prvních nádob je na konci druhého čtvrtletí letošního roku.

Sezónní svoz bioodpadu

od 1. 4. do 30. 11. daného roku

Cena za odvoz a další zpracování bioodpadu za celé vegetační období (8 měsíců)

Velikost nádoby

Cena bez DPH

Cena vč. DPH

120 litrů

495,-Kč

600,-Kč

240 litrů

793,-Kč

960,-Kč


Celoroční svoz bioodpadu

Cena zahrnuje pronájem nádoby a svoz bioodpadu 1 x za 14 dní za celý kalendářní rok.

Velikost nádoby

Cena bez DPH

Cena vč. DPH

120 litrů

743,-Kč

900,-Kč

240 litrů

1190,-Kč

1440,-Kč

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí