zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Umělé mraky z mořské vody(?)

30.12.2012
Klimatické změny
Umělé mraky z mořské vody(?)

Myšlenka vyrábět umělé mraky z mořské vody a tím omezit oteplování povrchu Země se objevila už před několika desítkami let. Dlouho ale byla odmítána jako drahá a ne příliš bezpečná. Nyní se však tímto nápadem seriózně zabývá mezinárodní tým znovu. Jde o jeden ze způsobů, které se v oblasti vědy zvané "geoengineering" zabývají tím, jak zmírnit oteplování naší planety.

Program, ve kterém jde konkrétně o zmíněnou přeměnu mořské vody v mraky, se nazývá Marine Cloud Brightening (MCB). Počáteční výzkumy odborníků vyšly z empirického pozorování, které zjistilo, že podél námořních tras, po nichž se pohybuje mnoho lodí, se vytvářejí mraky ve větším rozsahu než nad jinými částmi světových moří. Příčinou toho jsou velice drobné kapičky vody, které se nabalují na tzv. kondenzační minijádra, podobně jako tomu je při dešti, když se kapičky vody nabalují na zrnéčka prachu. Lodě při své plavbě mořem spalují pohonnou hmotu, z níž jako odpad vznikají drobné kapičky oleje a sazí, které se vypouštějí buď do vody anebo do vzduchu. Právě tyto částečky fungují jako kondenzační jadérka, jejichž nakupením pak vznikají oblaky.

Tento proces (kterému lze těžko zabránit, protože provoz lodí samozřejmě nelze z hospodářských důvodů omezovat) hodlají vědci z programu MCB napodobit. A to tak, že speciální lodě nasají velké množství mořské vody, rozředí ji a dmýchacími mechanismy se vyfouknou vysoko do atmosféry. Částečky mořské vody obsahují krystalky soli, kolem kterých se vytvoří oblaka - tak si to aspoň představují účastníci programu MCB, kteří tohoto času plánují testování. Při něm se má zjistit i to, zda by tato aktivita neměla i nežádoucí průvodní efekty pro životní prostředí.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí