zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Filmaři bojkotují festival Ekofilm, který se má konat v Ostravě

19.11.2012
Šlendryján
Filmaři bojkotují festival Ekofilm, který se má konat v Ostravě

Osobnosti spojené s festivalem o životním prostředí Ekofilm bojkotují letošní ročník této mezinárodní přehlídky, která má být od 6. do 9. prosince v Ostravě, s jiným organizátorem a v jiném termínu. Důvodem je podle nich zmanipulované výběrové řízení. Uvedli to na dnešní tiskové konferenci v Praze a vyzvali ministra životního prostředí Tomáše Chalupu k nápravě. Pořadatelka ostravského Ekofilmu Marcela Mrózková Heříková ale věří, že se podaří uspořádat plnohodnotný festival pro širokou i odbornou veřejnost.

Signatářka výzvy Olga Sommerová odmítla funkci prezidentky ostravského festivalu. "Autoritativní způsob rozhodnutí, manažersky nezvládnuté výběrové řízení a pozdní termín jeho vyhlášení vyvolává pochybnosti o skutečném důvodu, proč byl zlikvidován mezinárodní festival v Českém Krumlově, navazující na zájem studentské komunity Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích," uvádí se ve výzvě, kterou podepsalo osm desítek filmařů, bývalých členů porot a sympatizantů. Absurdní je podle nich organizovat v Ostravě s malým odstupem dva environmentální festivaly Tur Film a Ekofilm.

Vítězem výběrového řízení, organizovaného ministerstvem životního prostředí (MŽP), je ostravské sdružení Perseus, jehož ředitelka je i šéfkou firmy Fabex Media. "Ta je také pořadatelem druhého z festivalů ekologických filmů Tur Film," uvedla Sommerová. Dokumentaristé prý byli novým organizátorem Ekofilmu vyzváni, aby snímky, které přihlásili na Tour film, přihlásili i na Ekofilm.

Marcela Mrózková Heříková odmítla, že by výběrové řízení bylo zmanipulované. "Viděli jsme výzvu, přihlásili se a netušili, že můžeme uspět," řekla ČTK. Konkurenci ve svém vlastním festivalu TUR Film nevidí. "Jde o malý festival pro školy. Vznikl pět let poté, co Ekofilm opustil Ostravu, kde kdysi dávno vznikl," uvedla. Ani v tom, že se na Ekofilm přihlásily některé filmy figurující na festivalu TUR Film nevidí problém.

"Je přece běžné, že se filmy hlásí hned na několik festivalů. To není nic nezákonného ani nemorálního. Prostě jsme oslovili všechny filmaře, které máme v databázi," uvedla.

Podle Sommerové je pověst 38. ročníku Ekofilmu ohrožena. "Plnohodnotný filmový festival mezinárodního významu nelze zorganizovat během dvou měsíců. Tři týdny před zahájením nemá na webových stránkách statut ani jasné podmínky soutěže," dodala. Podle jejího osobního názoru se ministerstvo snaží zpřetrhat tradice a vazby spojené se Stranou zelených, která ministerstvo kdysi vedla. Usiluje o to, aby ministr Chalupa umožnil v příštím roce návrat k tradici Ekofilmu v obvyklém termínu v Českých Budějovicích a Českém Krumlově. Vyjádření ministerstva ČTK dále zjišťuje.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí