zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stavební úřad opět zamítl stavbu bioplynové stanice v Jičíně

15.11.2012
Bioplynové stanice
Stavební úřad opět zamítl stavbu bioplynové stanice v Jičíně

Stavební úřad v Jičíně již podruhé zamítl kontroverzní stavbu bioplynové stanice, kterou chce v Jičíně postavit místní společnost Orchideus. Podle úřadu není stavba stanice v souladu s územním plánem města. Pro ČTK to dnes uvedla mluvčí radnice Magdaléna Doležalová. Firma se proti rozhodnutí může odvolat ke Krajskému úřadu v Hradci Králové. Jičínská radnice od počátku s projektem nesouhlasí. Firma Orchideus má k rozhodnutí úřadu výhrady.

"Rozhodnutí úřadu si prostudujeme. Pak se rozhodneme o případném odvolání," řekl ČTK jednatel a spoluvlastník firmy Orchideus Vojtěch Drahoňovský. Stavební úřad podle něj chybně hodnotí bioplynovou stanici jako zařízení na zpracování odpadu. "Je to účelový výklad, aby stavba nebyla v souladu s územním plánem," řekl. Stanice je podle něj výrobnou energie, která územnímu plánu odpovídá. Úřad se podle Drahoňovského zabýval jen argumenty radnice a argumenty firmy pominul.

Stavební úřad žádost investora o vydání rozhodnutí o umístění stavby poprvé zamítl na konci roku 2011 a i tehdy to zdůvodnil tím, že stanice není v souladu s územním plánem města. Firma se proti rozhodnutí úspěšně odvolala ke krajskému úřadu. Celé řízení, nově včetně veřejného projednání a místního šetření, letos začalo znovu.

S projektem bioplynové stanice asi za 140 milionů korun původně přišla místní organizace Českého svazu ochránců přírody Křižánky Jičín. Později projekt převzala soukromá firma Orchideus. V roce 2010 dostal projekt od kraje souhlasné stanovisko k posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Investorovi to umožnilo pokračovat v práci na vydání územního rozhodnutí.

Bioplynová stanice by měla ročně zpracovávat 21.000 tun bioodpadů z celého regionu. Samosprávné vedení radnice tvrdí, že stanice bude jen zdrojem zápachu, rizikem přenosu infekcí a vyšší dopravní zátěže. Někteří politici tvrdí, že se Jičín, který je známý jako pohádkové město, stane "žumpou kraje". Nejostřeji proti stavbě vystupuje jičínská ODS.

Radnici vadí i umístění stavby, protože asi 650 metrů od místa stanice leží ve směru převládajících větrů největší jičínské sídliště Jih s 4000 obyvateli. Proti stavbě ve městě vznikly tři petice, které podepsalo několik stovek lidí. Investor jejich obavy odmítá. Autoři projektu tvrdí, že zařízení bude moderní technologií s uzavřeným procesem fermentace bez odvodu plynných látek do ovzduší.

Zdeněk Rychtera

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí