zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MPO chce příští rok dát 30 milionů Kč na podporu úspor energií

13.11.2012
Energie
MPO chce příští rok dát 30 milionů Kč na podporu úspor energií

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce v příštím roce poskytnout 30 milionů korun na podporu úspor energií a využití obnovitelných zdrojů. Částka vyčleněná v programu Efekt by tak měla zůstat stejná jako v letošním roce. Program na své středeční schůzi projedná vláda.

Program slouží k podpoře projektů menšího rozsahu. V jeho rámci mohou obce, podnikatelé školy či bytová družstva žádat stát o spolufinancování investic do úspor energie či žádat o podporu při energetickém poradenství. Z programu lze také financovat vzdělávací akce v oblasti energetiky či energetické audity malých obcí.

Státní program na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie byl založen ještě před vstupem ČR do EU. Donedávna se jej účastnilo ještě ministerstvo pro místní rozvoj v rámci programu Nový panel, už v loňském roce ho ale vypsalo pouze MPO.

Program Efekt slouží jako doplněk energetických programů v rámci operačního programu EU podnikání a inovace. "Ačkoli lze za stávající situace považovat Státní program za program doplňkový, přesto ho považujeme za mimořádně přínosný, protože dokáže podnítit úspory energie v oblastech, které nejsou nijak pokryty z jiných programů," uvádí MPO v předkládací zprávě. Proti operačním programům je navíc s programem Efekt spojená menši administrativní zátěž.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí