zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda akční plán pro energii z obnovitelných zdrojů neprojednala

01.11.2012
Energie
Politika
Vláda akční plán pro energii z obnovitelných zdrojů neprojednala

Vláda dnes opět vyřadila z programu jednání návrh Národního akčního plánu ČR pro energii z obnovitelných zdrojů (NAP). Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl místopředseda vlády Karel Schwarzenberg. Dokument vytvořený ministerstvem průmyslu a obchodu má nastavit způsob, jak Česko do roku 2020 dosáhne podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie 13 procent, jak po Praze požaduje Evropská unie. Proti navrženému plánu však protestují Teplárenské sdružení ČR a Aliance pro energetickou soběstačnost.

Návrh plánu předpokládá, že obnovitelné zdroje se budou v roce 2020 podílet na hrubé spotřebě energie ze 13,9 procenta. NAP zároveň stanovuje, že po dosažení úrovně 13 procent požadované EU nebude v dalším období uplatňována provozní podpora pro žádný obnovitelný zdroj. Plán by podle návrhu ministerstva měl každé dva roky procházet revizí. Na jejím základě bude možné upravit stanovený cíl pro podíl energie z obnovitelných zdrojů. Cíl ani po úpravách nesmí klesnout pod unií stanovených 13 procent.

Navržený NAP kritizují teplárny. Podle nich plán počítá s příliš brzkým zastavením podpory pro energetické využívání biomasy. Teplárny přitom hodlají biomasu více využívat namísto hnědého uhlí. Teplárenské družení ČR v pondělí varovalo, že schválení plánu v současné podobě zvýší ceny tepla. Podle Aliance pro energetickou soběstačnost některé návrhy obsažené v NAP omezují možnosti využívání obnovitelných zdrojů. Aliance zároveň tvrdí, že cíle NAP pro solární energetiku jsou příliš nízké a nepočítají s rozšiřováním fotovoltaických panelů na střechách rodinných domů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
28
1. 2020
28.1.2020 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
INISOFT s.r.o.
29
1. 2020
29.1.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occiedental Five
INISOFT s.r.o.
30
1. 2020
30.1.2020 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
INISOFT s.r.o.
6
2. 2020
6.2.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occidental
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí