zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Teplárenské sdružení odmítá návrh Národního akčního plánu pro obnovitelné zdroje energie

30.10.2012
Vytápění, zateplení
Teplárenské sdružení odmítá návrh Národního akčního plánu pro obnovitelné zdroje energie

Teplárenské sdružení České republiky zásadně nesouhlasí s Návrhem národního akčního plánu pro obnovitelné zdroje energie, který má ve středu schvalovat vláda. Zaslalo proto otevřený dopis předsedovi vlády i ministrům průmyslu a obchodu a životního prostředí. Plán fakticky zastavuje rozvoj energetického využití biomasy a komunálního odpadu nahrazujících uhlí v teplárenství. Rozvoj větrných elektráren má naopak paradoxně dostat zelenou.

Zatímco provozní podpora pro využití biomasy v nových teplárnách má být zastavena už v nejbližších letech, větrné elektrárny se mají stát nejrychleji rostoucím obnovitelným zdrojem energie a jejich výroba se má mezi roky 2010 a 2020 více než zdvojnásobit. Počítá s tím Národní akční plán pro obnovitelné zdroje energie, který má ve středu schvalovat vláda.

"Další rozvoj větrné energie na úkor využití biomasy v teplárnách je v podmínkách České republiky ekonomickým, energetickým i ekologickým nesmyslem, srovnatelným snad jen s rozvojem fotovoltaiky, nastartovaným za Fischerovy vlády," řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Mirek Topolánek a dodal: "tak, jako Česká republika doplatila na klientelistickou politiku rozvoje fotovoltaických elektráren, doplatíme i na tento akční plán, pokud bude v této podobě schválen."

Na rozdíl od větrných elektráren výroba elektřiny z biomasy v teplárnách nepoškozuje krajinný ráz, nezatěžuje elektrizační soustavu kolísavým výkonem a vytváří tisíce pracovních míst ve venkovských oblastech postižených vysokou nezaměstnaností. Energetické využití komunálního odpadu by pomohlo omezit nepřijatelné skládkování a splnit závazky ČR v odpadovém hospodářství. Podle návrhu aktualizace Státní energetické koncepce by navíc biomasa a energetické využití komunálního odpadu mělo v teplárnách nahradit značné množství uhlí. Bez provozní podpory není ovšem tato náhrada reálná, protože by znamenala výrazné zvýšení ceny tepla a ohrožení konkurenceschopnosti tepláren v porovnání s lokálním vytápěním.

"Pro investory by to byl jasný signál, že vláda popírá návrh energetické koncepce a nehodlá na další náhradu uhlí v teplárnách biomasou a energií z komunálního odpadu vyčlenit do roku 2020 odpovídající prostředky. Ty projekty by byly nutně zastaveny a museli bychom se ptát, jak bude zajištěn pro teplárny dostatek uhlí za přijatelnou cenu. Zatím pro to vláda neudělala nic," řekl Mirek Topolánek.

Velmi nešťastné je i načasování přijetí Národního akčního plánu pro obnovitelné zdroje, který má podle zákona o podporovaných zdrojích energie vycházet ze Státní energetické koncepce. Její aktualizace ovšem doposud nebyla vládou přijata. Navržený Národní akční plán pro obnovitelné zdroje ze stále platné Státní energetické koncepce z roku 2004 zjevně nevychází a jeho přijetí by bylo v rozporu se zákonem.

"Dům se staví od základů a ne od střechy. Nejprve má být přijata aktualizace Státní energetické koncepce a potom teprve Národní akční plán pro obnovitelné zdroje, to dá selský rozum a říká to i zákon," zakončil Mirek Topolánek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí