zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Biopaliva z řas pohonné hmoty v USA zatím nenahradí

03.11.2012
Energie
Biopaliva z řas pohonné hmoty v USA zatím nenahradí

Biopaliva vyrobená z řas v dohledné době nemohou ve Spojených státech nahradit tradiční pohonné hmoty. Podle amerických vědců je výroba takových biopaliv v masovém měřítku příliš náročná na životní prostředí, napsala dnes agentura Reuters.

"S využitím současných technologií by to přineslo velké nároky na energii, ale i na vodu, půdu a potřebná hnojiva, jako jsou oxid uhličitý, dusičnany a fosfáty," uvedla mikrobioložka Jennie Hunterová-Ceveraová. Podle ní by biopaliva vyrobená z řas nedokázala pokrýt ani pět procent americké spotřeby tradičních pohonných hmot v dopravě.

Závěry vědců podle Reuters znamenají zklamání pro amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten v únoru, kdy ceny paliv ve spojených státech prudce rostly, mluvil o biopalivu z řas jako o možnosti, jak omezit závislost USA na dovozu ropy.

Na problém při využívání řas v palivech upozorňovali odborníci už dříve. Mezi odpůrci tohoto programu jsou i ochránci životního prostředí, podle kterých pěstování řas představuje plýtvání zásobami vody.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí