zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát asi odmítne zrušení možnosti vyvlastnění kvůli těžbě

18.10.2012
Geologie
Senát asi odmítne zrušení možnosti vyvlastnění kvůli těžbě

Novele horního zákona, která má zrušit možnost vyvlastňování domů kvůli těžbě, hrozí v levicovém Senátu zamítnutí. V jeho ústavně-právním výboru k tomu dnes chyběl jeden hlas. Své kolegy z ČSSD odmítl podpořit místopředseda strany Jiří Dienstbier, který naopak marně prosazoval přijetí novely. Při neúčasti občanských demokratů se k němu ale připojili jen dva - zástupci KDU-ČSL a TOP 09.

Vládní novela by měla vlastníkům domů a pozemků zejména nad ložisky uhlí zaručit, že jim těžařská firma jejich majetek nebude moci vyvlastnit. Podle Dienstbiera by možnost vyvlastnění měla zůstat v rukou státu. Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu poukazovali mimo jiné na riziko spekulací s pozemky, kterých by se mohlo vyvlastnění týkat.

Senátor ČSSD Miroslav Nenutil (ČSSD) ale v souladu s argumenty těžařských společností namítl, že po přijetí novely by byly nemovitosti nad ložisky "absolutně" chráněny a nerostné bohatství pod nimi by bylo nevyužitelné. Možnost těžby by prý byla složitější a nákladnější.

Proti postoji většiny ČSSD k novele minulou středu protestovala ekologická organizace Greenpeace, symbolicky vyvlastnila sídlo strany. Aktivisté na Lidovém domě vyměnili českou a unijní vlajku za prapory s nápisem OKD a Czech Coal a vyvěsil transparent "ČSSD nevadí bourání měst kvůli uhlí".

Vyvlastnění do budoucna hrozí občanům Horního Jiřetínä, Černic a Karviné. Lidé žijící v oblastech těžby uhlí jsou nyní chráněni územními limity. Ty by však mohly v příštích letech přestat platit. Zrušení možnosti vyvlastění jim má přinést větší jistotu, že o svůj majetek nepřijdou. Podle vlády také vlastníci domů a pozemků získají novelou lepší možnost domoci se řádného odškodnění nebo finančního vyrovnání.

Ministerstvo průmyslu a obchodu předpokládá, že od roku 2015 by případný postup za limity těžby uhlí v severních Čechách mohl záviset výhradně na dohodě vlastníků pozemků, pod kterými se uhlí nachází, a těžebních společností. Do roku 2014 zatím stát o prolomení limitů neuvažuje.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí