zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Městys Klenčí pod Čerchovem má nový sběrný dvůr odpadů za podpory EU

12.10.2012
Odpady
Městys Klenčí pod Čerchovem má nový sběrný dvůr odpadů za podpory EU

Ve čtvrtek 11. října 2012 v dopoledních hodinách byl za účasti zástupců městyse Klenčí pod Čerchovem, zástupců poskytovatele finanční podpory, zástupců kraje a dalších hostů slavnostně ukončen projekt výstavby nového sběrného dvora odpadů v Klenčí pod Čerchovem. Výstavba nového sběrného dvora odpadů byla finančně podpořena z prostředků Evropské unie, Operačního programu životní prostředí (OPŽP). Jedná se celkem o 18. sběrný dvůr odpadů dokončený za pomoci finančních prostředků OPŽP v Plzeňském kraji, druhého největšího operačního programu Evropské unie v České republice.

Sběrný dvůr odpadů byl postaven přibližně za 6 měsíců v části "V Soudkách". Výstavba tohoto sběrného dvora navázala na rekultivační práce v prostoru. Bez finanční podpory OPŽP by tento prostor byl sice řádně zrekultivován, nicméně by nezískal tuto významnou přidanou hodnotu v podobě sběrného dvora.
Sběrný dvůr odpadů o velikosti 1600 m2 je vybaven potřebnými sběrnými nádobami na všechny druhy odpadů, které produkují obyvatelé ve svých domácnostech včetně odpadů nebezpečných. Nový sběrný dvůr bude sloužit zejména občanům městyse.

Obyvatelé budou moci do sběrného dvora ukládat jakýkoli odpad, který vyprodukovali ve své domácnosti, příkladem mohou být objemné odpady (nábytek, koberce, linoleum, pneumatiky), vyřazená elektrická a elektronická zařízení z domácností, jakými jsou lednice, televize, mikrovlnky nebo biologický odpad, jako jsou tráva, listí či větve. Pro ukládání nebezpečných odpadů je sběrný dvůr vybaven speciálním ekologickým skladem s nádobami pro ukládání tuhých i kapalných nebezpečných odpadů (např. autobaterie, zářivky, oleje, nádoby od barev či laků).
Nezbytnou součástí sběrného dvora je buňka pro obsluhu vybavená administrativním a sociálním zázemím. Celý areál sběrného dvora je oplocen, osvětlen a vybaven elektronickým zabezpečovacím systémem včetně kamer, které jsou schopny detailně identifikovat každou, i "nežádoucí" návštěvu. Sběrný dvůr je tak dostatečně zabezpečen proti jakémukoli vniknutí ze strany nepovolaných osob.

Celkové způsobilé náklady projektu vlastní stavby nového sběrného dvora v Klenčí pod Čerchovem jsou 9 197 575,- Kč. Evropská unie spolu se Státním fondem životního prostředí v rámci Operačního programu životní prostředí přispěla na projekt 90% těchto prostředků, konkrétně 8 277 818 Kč. Podíl obce na kofinancování byl 10%, tj. 919 757 Kč. Skutečné celkové náklady stavby činily částku 9 695 575,- Kč a prostředky vynaložené z obecního rozpočtu činily celkem 1 417 757,- Kč.

Projekt výstavby nového, moderně vybaveného sběrného dvora odpadů byl připravován od roku 2009. Žádost o finanční prostředky Evropské unie byla úspěšná až napodruhé - v listopadu 2010. Samotná realizace stavby byla zahájena v prosinci 2011 a dokončena v červenci 2012. Nový sběrný dvůr slouží veřejnosti od 1. 10. 2012.

Ukládání odpadů na sběrném dvoře bude pro občany s trvalým bydlištěm v Klenčí pod Čerchovem, kteří platí poplatek za likvidaci odpadů, zdarma. Toto platí při běžném množství odpadů. Městys tak nabízí svým občanům novou velmi kvalitní službu a možnost, jak nakládat s odpady z domácností v souladu se základními zásadami ochrany životního prostředí.

Sběrné dvory odpadů jsou velmi důležitým zařízením pro nakládání s odpady ve městech a obcích. Jejich výhodou je, že díky obsluze jsou odpady odděleně shromažďovány a tříděny, a velká většina z nich je pak materiálově využívána. Operační program životní prostředí již podpořil v našem kraji sběrné dvory odpadů ve Stříbře, Plasích, Nepomuku, Líních, ve Zbůchu, v Horažďovicích, v Horšovském Týně, v Plzni na Doubravce, v Němčovicích, ve Vejprnicích, Břasích, Rokycanech, Městě Touškově, Sušici, Kolinci, Dobřanech, v Tlučné, a nyní i v Klenčí pod Čerchovem a Hostouni. V Plzeňském kraji tak dosud vzniklo v rámci 4 kol výzvy pro předkládání projektů z tohoto operačního programu v oblasti odpadů 19 nových sběrných dvorů odpadů v celkové hodnotě přesahující 150 milionů Kč a Evropská unie spolu s Českou republikou na ně přispěla téměř 134 milióny Kč.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí