zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje je nová stezka

07.10.2012
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje je nová stezka

Nová zážitková trasa spojuje atraktivní místa v okolí Vidžína na severním Plzeňsku a Telecího potoka. Stezka na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje vede územím, kde se díky citlivému využívání krajiny dochovaly louky a pastviny s cennými rostlinnými společenstvy. Jednou ze zastávek čtyřkilometrové trasy je také obnovený, dříve hojně využívaný pramen takzvané Dřevohryzské kyselky, řekl ČTK Jiří Šindelář z Českého svazu ochránců přírody Berkut, který se na zřízení stezky podílel.

Trasa zavede turisty do krajiny Tepelské vrchoviny s hlubokými údolími s potoky, s kopci sopečného původu, s orchidejovými loukami a s prameny minerálních vod. "Na jaře se tu může návštěvník setkat například s ohroženými orchidejemi, jako jsou fialově kvetoucí vstavač kukačka či drobné vemeníky, na podzim potká pro změnu desítky růžových květů ocúnu jesenního," popsal Šindelář.

Jedním z cílů projektu byla také obnova Dřevohryzské kyselky. Vodu z pramene dříve hojně využívali místní lidé, zemědělci i poutníci. Pramen však postupně upadl v zapomnění, stejně jako nedaleká zaniklá vesnice Dřevohryzy. Nyní je obnovený a chrání ho stříška.

Ochránci přírody doufají, že zpřístupnění dosud ne příliš známé lokality a informování o přírodních hodnotách dopomůže k vyhlášení tohoto území za přírodní park. Nová stezka spojuje dvě už dříve existující naučné trasy, a to trasu vedoucí do Skoků a trasu věnovanou místnímu rodákovi - Alois Martin David byl mnich z kláštera v nedaleké Teplé, věnoval se astronomii a v 18. století se stal ředitelem hvězdárny v Klementinu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí