zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Francie zamítá žádosti o těžbu břidlicového plynu

19.09.2012
Energie
Geologie
Francie zamítá žádosti o těžbu břidlicového plynu

Francouzská vláda kvůli ekologickým obavám ihned zamítne sedm žádostí o povolení těžby břidlicového plynu ve Francii. Oznámil to dnes francouzský prezident François Holland.

"Požádal jsem ministryni životního prostředí, udržitelného rozvoje a energetiky Delphine Bathovou, aby bez prodlení odmítla sedm žádostí o povolení (těžby)... které v některých regionech oprávněně vyvolaly obavy", prohlásil francouzský prezident.

Hollande připomněl, že předchozí vláda loni zrušila tři povolení těžby břidlicového plynu už dohodnutá se společností Total. V procesu schvalování jsou však podle něj další povolení, v nichž se nehovoří výslovně o získávání uhlovodíků z břidlic.

"Současné poznatky nikomu neumožňují tvrdit, že těžba břidlicového plynu a olejů dosud známou technologií je bez vážného rizika pro zdraví a životní prostředí," vysvětlil Hollande v Paříži na úvod konference o ochraně životního prostředí.

Technologie těžby počítá s použitím chemických látek ve velkých hloubkách, což podle kritiků škodí životnímu prostředí, především znečišťuje podzemní vody. Některé země těžbu zakázaly, v USA se naopak rozšiřuje. Podle zastánců těžby ve Francii je bezpečná a umožnila by vytvořit do roku 2020 nejméně 100.000 pracovních míst. Podobná diskuse probíhá v poslední době i v Česku.

Hollande dále potvrdil, že nejstarší francouzská jaderná elektrárna Fessenheim na východu země bude uzavřena koncem roku 2016, jak slíbil v předvolební kampani. Ujistil, že všem zaměstnancům elektrárny bude zaručena práce a že bude zajištěno náhradní zásobování oblasti elektřinou.

Nejvyšší francouzský představitel také potvrdil svůj záměr snížit podíl jaderné energetiky na vyrobené elektřině v zemi ze současných 75 na 50 procent do roku 2025. Po Fessenheimu ale nepočítá s uzavřením některé další jaderné elektrárny v příštích pěti letech, tedy v době svého prezidentského mandátu, který zahájil na jaře.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
6
3. 2020
6-8.3.2020 - Konference
Praha, KZ Domovina
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí