zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obnovený rybník v přírodní rezervaci Luňáky na Klatovsku opět vítá chráněné druhy ptáků

25.08.2012
Příroda
Obnovený rybník v přírodní rezervaci Luňáky na Klatovsku opět vítá chráněné druhy ptáků

Obnovený Dolejší rybník [1] je význačným hnízdištěm vzácných druhů ptáků jako je třeba moták pochop, čejka popelavá či kulík říční. Ptákům slouží i jako oddechová lokalita při tahu. Potřebná částka 1,8 milionu Kč byla Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR poskytnuta z Operačního programu Životní prostředí. V intenzivně zemědělsky využívané krajině bylo obnoveno 3,4 hektaru jedinečných vodních a mokřadních biotopů. Znamená to jednoznačný přínos nejen pro ptáky, ale i pro ohrožené obojživelníky a mokřadní rostliny.

"Bylo odstraněno 1409 m3 přebytečného bahna, rozšířena vodní plocha a v zátopě rybníka stržen orobinec i s kořenovým systémem a vybudována tůň [2]. Obnovený rybník a jeho okolí nyní také dokáže zadržet více vody a tím se sníží riziko povodní. Navíc v létě nebude ohrožen vysycháním. Celý projekt je nyní připraven ke kolaudaci," vysvětluje Jana Krčilová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

"Letos jsme pozorovali hnízdění ohroženého motáka pochopa, potápky malé, slípky zelenonohé a kulíka říčního. Velkou vzácností je čejka chocholatá, která patří k nejrychleji mizejícím ptákům naší krajiny. U husy velké, volavky popelavé a poláka chocholačky jsme hnízdění nezaznamenali, ale vyskytují se zde. V nové tůni a okolí se usadila rosnička zelená, blatnice skvrnitá, čolek obecný a ropucha obecná," vypočítává Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Český les a krajského střediska Plzeň.

Poznámky:

[1] Rybník Dolejší (3.9 ha) se nachází v přírodní rezervaci Luňáky v Plzeňském kraji u Dolní Lhoty u Klatov. Celková výměra přírodní rezervace činí 26,5591 ha.

[2] Veškeré stavební práce byly provedeny v souladu s příslušnými nařízeními správce rezervace, kterým je Krajský úřad Plzeňského kraje. Rybník byl v jarních měsících znovu napuštěn, aby nebyl ohrožen vývoj vodních bezobratlých a obojživelníků.

Zdroj:AOPK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
16
9. 2020
16-18.9.2020 - Konference
Náměšť nad Oslavou - CETT (areál ZERA - Zemědělská a ekologická regionální agentura, z.s. )
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí