zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Krkonoších začne platit omezení vstupu kvůli sběračům borůvek

21.07.2012
Chráněná území
V Krkonoších začne platit omezení vstupu kvůli sběračům borůvek

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) od pondělí 23. července omezí kvůli nájezdům sběračů borůvek vstup do některých oblastí parku. Omezení bude platit do 15. října. Letošní úroda borůvek je však kvůli jarním mrazům a silným dešťům minimální, takže ochranáři velké problémy s neukázněnými sběrači nečekají. ČTK to dnes řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Omezení vstupu se týká asi 15 procent celkové rozlohy Krkonošského národního parku. Správa parku dotčené lokality označí v terénu informačními cedulemi v českém a polském jazyce. "Vydané opatření v žádném případě neomezí běžné návštěvníky, kteří nadále budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet či projíždět bez omezení," uvedl Drahný.

Ochránci parku omezení vstupu zdůvodňují tím, že sběrači borůvek nešetrným sběrem devastují porosty, sběrem snižují množství potravy pro ptáky a zvířata a také poškozují lokality, na kterých se vyskytují chráněné rostliny.

Omezení vstupu se bude od pondělí týkat například okolí Vosecké boudy, Lysé hory, Kotle a Luční hory či pramene Labe. Zejména jde o oblasti ve druhé a třetí zóně parku. Část území s omezeným vstupem je i v první zóně, kde je ale vstup mimo značené cesty zakázán celoročně. Přesné vymezení oblastí mohou lidé najít na úředních deskách jednotlivých měst a obcí na území parku či na webové stránce www.krnap.cz.

Správa parku omezení letos vydala již podvanácté. Podle Drahného si tuzemští sběrači na opatření zvykli a respektují ho. "Největší problémy působí zahraniční sběrači, kteří podnikají nájezdy na plochy zejména v blízkosti státní hranice," uvedl Drahný. Loni se několik desítek dopadených sběračů téměř výhradně rekrutovalo z občanů Polské republiky. Fyzickým osobám, kteří nařízení správy poruší, hrozí pokuta až 10.000 korun. Omezení bude ve stejném rozsahu bude platit také v letech 2013 a 2014.

Zdeněk Rychtera

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí