zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pošta testuje v Praze doručování elektromobilem

25.07.2012
Ekologická auta
Pošta testuje v Praze doručování elektromobilem

Pošta ode dneška po Praze doručuje zásilky elektromobilem. V rámci testování bude používat vůz Peugeot iOn a dobíjecí stanici, které poskytla společnost ČEZ. Firmy to uvedly v tiskové zprávě.

Pošta bude elektromobil používat pro běžný rozvoz zásilek v oblasti své pražské centrály, která je v Jindřišské ulici. O širším využití lze podle ředitele sekce řízení dopravy pošty Patrika Zeithamla uvažovat až s rozvojem, a tedy dostupností dobíjecí sítě. V současnosti jsou v Praze zhruba dvě desítky dobíjecích stanic.

"Česká pošta se určitě nebrání celosvětovému trendu, kterým je postupná náhrada klasických pohonných hmot. Máme nejrozsáhlejší vozový park v zemi, je tedy logické, že zároveň hledáme cesty k možným úsporám při vyšší efektivitě využití vozidel. Pro městský provoz s krátkými pojezdovými trasami může být elektromobil řešením. V testovacím provozu proto chceme vyzkoušet, kolik kilometrů je v reálném prostředí schopen dojet, důležité jsou pro nás jeho celkové provozní náklady," uvedl Zeithaml.

V České republice jde o první spolupráci tohoto typu mezi energetickou a zásilkovou společností. Zatímco Česká pošta bude mezi prvními velkými podniky v Česku, které mají zkušenosti s provozem elektromobilu, ČEZ na oplátku získá prostor pro měření dat.

"U našich aut například sledujeme, kolik kilometrů ujedou na jedno dobití a v jakých cyklech se dobíjí. Zejména součinnost elektromobilu s našimi dobíjecími stanicemi je pro nás klíčová, protože každý elektromobil se v ulicích chová jinak, většinou podle hustoty provozu, a od toho se odvíjí také celková spotřeba," uvedl manažer útvaru čisté technologie společnosti ČEZ Tomáš Chmelík.

Zatímco zásilkové společnosti v Česku využití elektrických vozidel teprve testují, v zahraničí tento koncept začíná být běžnou součástí poštovní přepravy. Například norská pošta používá pro doručování zásilek elektrické dodávky Ford Transit více než rok. Doručování balíčků v elektromobilu je populární také v Londýně, kde poštovní firmy využívají vozy Smith na podvozcích letňanské Avie. S elektrickou dodávkou jezdí také pracovníci pošty v Kanadě.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí