zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ otevřel obálky s nabídkami pro Temelín, splňují podmínky

09.07.2012
Atomová energie
ČEZ otevřel obálky s nabídkami pro Temelín, splňují podmínky

Všechny předložené nabídky na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín splnily náležitosti požadované zákonem o veřejných zakázkách. Uvedla to energetická společnost ČEZ, která dnes otevřela obálky s nabídkami. ČEZ je bude vyhodnocovat několik měsíců, vítěz tendru bude vybrán v příštím roce.

O zakázku se uchází americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport. Náklady na dostavbu elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun.

Nabídky jednotlivých firem čítají desetitisíce stran a všechna dokumentace váží 1,5 tuny. Více než stovka odborníků ČEZ nyní materiály bude vyhodnocovat za přísných bezpečnostních podmínek. Na bezpečnostních opatření v souvislosti s informacemi v nabídkách vynaložil ČEZ desítky milionů korun.

"Aby bylo postaráno o bezpečnost informací, v sídle ČEZ na Duhové i v prostorách Jaderné elektrárny Temelín, kde bude probíhat posuzování nabídek i jednání o nabídkách s uchazeči, byly připraveny speciální, nadstandardně chráněné prostory," uvedla ředitelka divize nákup ČEZ Michaela Chaloupková.

Ve výběrovém řízení bude posuzována technická specifikace projektu včetně bezpečnosti a licencovatelnosti, dalších zhruba padesát procent v hodnocení bude tvořit ekonomická stránka nabídky, tedy cena a obchodní podmínky, jako například záruky či platební podmínky.

Po získání povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), stavebního povolení a další dokumentace by se mělo začít stavět v roce 2016 či 2017. Třetí a čtvrtý blok Temelína má být dokončen do roku 2025.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí