zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová mapová vrstva speciálních map III. vojenského mapování

20.06.2012
GIS - mapy
Nová mapová vrstva speciálních map III. vojenského mapování

CENIA zveřejnila zcela novou mapovou vrstvu vytvořenou z ortorektifikovaných speciálních map III. vojenského mapování v měřítku 1:75 000.

Mapa je přístupná prostřednictvím webové aplikace Kontaminovaná místa kontaminace.cenia.cz a Národního geoportálu INSPIRE geoportal.gov.cz, dostupná je ale i WMS služba pro použití v jiných aplikacích (podrobnosti viz http://geoportal.gov.cz/web/guest/wms/)

map1

Původní mapování probíhalo v 80. letech 19. století, následně však bylo provedeno několik aktualizací. Mapy zde prezentované byly vydány v období těsně před nebo po druhé světové válce (1935 - 1938 a 1946 - 1947), ale zobrazují stav území nejčastěji z konce 20. a začátku 30. let minulého století. Nejnovější mapové listy již obsahují dotisk kilometrové sítě souřadnic S-JTSK nebo pro znázornění výškopisu kromě šrafování používají už i vrstevnice. Polohová přesnost speciálních map kolísá, existují znatelné lokální deformace, odchylky na některých místech dosahují přes 100 metrů.

Mapy III. vojenského mapování mohou ve spojení s dalšími mapovými podklady sloužit jako zdroj pro vytváření nejrůznějších analýz vývoje území.

map2

Pro zpracování bezešvého obrazu byly použity z převážné většiny již naskenované mapové listy speciálních map III. vojenského mapování vytvořené Laboratoří geoinformatiky Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v rámci řešení projektu VaV pro Ministerstvo životního prostředí. Chybějící mapové listy 3955 Hradec Králové, 4060 Ostrava a 4061 Karviná byly získány ze soukromého archivu a naskenovány dodatečně prostřednictvím CENIA. Ortorektifikaci jednotlivých mapových listů pro CENIA vytvořila Slovenská agentúra životného prostredia. Sloučení mapových listů do výsledného bezešvého mapového obrazu provedla CENIA.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí