zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rybáři odlovili z Brněnské přehrady bílé ryby kvůli čistotě vody

01.06.2012
Voda
Rybáři odlovili z Brněnské přehrady bílé ryby kvůli čistotě vody

Rybáři státního podniku Povodí Moravy odlovili v uplynulých dnech z Brněnské přehrady 1200 kilogramů bílých ryb, mezi něž patří cejni, cejnci a plotice. Opatření v létě sníží tvorbu sinic, s nimiž měla přehrada v minulosti velké problémy, řekla dnes ČTK mluvčí podniku Gabriela Tomíčková.

Bílé ryby požírají užitečný zooplankton. "Toho ale nyní v přehradě potřebujeme co nejvíce, protože se živí právě nežádoucími zelenými řasami a sinicemi," uvedla mluvčí.

Odlov se konal s pomocí elektrického agregátu. Nalovené ryby shromáždili pracovníci povodí v plovoucích klecích. Převzali si je zástupci Moravského rybářského svazu, kteří ryby vypustí do jiných moravských přehrad, rybníků a vodních toků.

Odlov bílých ryb je pouze jedním z opatření, které mají zlepšovat kvalitu vody v přehradě a snižovat tvorbu sinic. S nimi měla nádrž v minulosti velké problémy. Musela být vypuštěna, bahno ze dna bylo odtěženo a prostor ošetřen vápnem.

Tvorbě sinic brání dvacet speciálních věží, které dno provzdušňují. Vodohospodáři se snaží ve Svratce, na níž nádrž leží, i v jejích přítocích snižovat množství fosforečnanů.

Na vyčistění přehrady pracuje Povodí Moravy od roku 2009. Přijde na 160 milionů korun.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
EKONOX s.r.o.
23
1. 2020
23.1.2020 - Seminář, školení
Regionální centrum Olomouc
24
3. 2020
24.3.2020 - Seminář, školení
Brno, Koleje JAK
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí