zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ERÚ žádá MPO o novelu zákona o podporovaných zdrojích energie

21.05.2012
Energie
ERÚ žádá MPO o novelu zákona o podporovaných zdrojích energie

Energetický regulační úřad (ERÚ) se obrátil na ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu, aby připravil novelu nedávno schváleného zákona o podporovaných zdrojích energie. ERÚ tím chce legislativně umožnit zastavení podpory obnovitelných zdrojů energie od roku 2014. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová.

Zákon schválila Poslanecká sněmovna na začátku května, když přehlasovala předchozí veto prezidenta. Energetickému úřadu však neumožňuje budoucí zastavení podpory obnovitelných zdrojů a navíc rozšiřuje podporované zdroje energie o další druhy.

"Úřad je připraven spolupracovat při přípravě novely zákona, předložit analýzy současné situace i výhledové studie a zapojit se do odborné diskuse, kterou jistě tato situace vyvolá. Naše záměry nejsou namířeny proti podporovaným zdrojům energie, ale proti jejich nekontrolovatelnému a neregulovanému růstu, a tím způsobeným finančním dopadům, které zaplatí všichni spotřebitelé v cenách energií," uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Současná podpora obnovitelných zdrojů je podle Vitáskové za hranicí ekonomických možností České republiky. Zastavení podpory by se týkalo pouze nových zdrojů uvedených do provozu od roku 2014. Netýká se tedy současných obnovitelných zdrojů nebo těch, které budou uvedeny do provozu do konce roku 2013. Zástupci sektoru obnovitelných zdrojů záměr ERÚ kritizují.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí