zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

LED žárovky - svícení budoucnosti

29.05.2012
Osvětlení
LED žárovky - svícení budoucnosti

Dnes již v obchodech nenarazíte na klasické žárovky s kovovým vláknem. Zanedlouho na pultech obchodů již nenajdete ani klasické 60 W a 40 W žárovky....

Důvodem je Evropská komise, která výrobu zakázala. Je tedy na čase podívat se po jiných alternativách svícení.
Na vzestupu je LED osvětlení
Horkým kandidátem na vzestupu jsou LED žárovky, které mohou dosahovat 6x až 10x větší účinnost než klasické a jejich životnost se pohybuje okolo 50 000 - 100 000 hodin. Polovodičová dioda navíc vyzařuje příjemné měkké světlo, jehož kvalita je srovnatelná se světlem denním, což představuje daleko menší zátěž pro lidský zrak.
  • Nabízejí úsporu elektrické energie až o 90 %.
  • Produkují studené světlo, které neohřívá nasvícené objekty.
  • Nevyzařují škodlivé UV záření a neobsahují rtuť.
Na nic nečekejte a pořiďte si LED žárovky, ročně tak ušetříte několik tisíc korun!
LED žárovky a ekologie
ledkaKoupí LED žárovek šetříte životní prostředí. Například běžná 25W žárovka ročně vyprodukuje až 10 kg CO2, zatímco LED žárovka pouze 1,26 kg. Když si potom spočítáte, jakou životnost LED žárovky mají a kolik CO2 za tuto dobu vyprodukují klasické žárovky, budete číslem překvapeni. Do těchto čísel však nejsou ještě započítány emise vzniklé samotnou výrobou klasických žárovek. Kompaktní i LED žárovky jsou na rozdíl od klasických recyklovatelné.
Recyklací LED a úsporných žárovek lze získat zpět až 96 % původního objemu surovin určených k výrobě těchto žárovek.
LED žárovky versus úsporné žárovky
LED žárovky a úsporné žárovky nepatří do jednoho pytle. Zajímá vás, v čem jsou rozdílné?
  • Bílá LED žárovka nepotřebuje na rozdíl od úsporné žárovky rtuť. LED navíc spotřebuje daleko méně energie (příkon se běžně pohybuje pod 5 W) a vydrží svítit 50 000 - 100 000 hodin oproti pouhým cca 15 000 hodinám úsporných žárovek.
  • Budete-li často rozsvěcovat a zhasínat světlo životnost kompaktních žárovek půjde rapidně dolů. LED žárovky zapínání a vypínání nijak neohrozí.
  • LED žárovky nemají žádnou dobu náběhu. Zmáčknete vypínač a světlo svítí. Úsporné žárovky mají nevýhodu, že se déle rozsvěcejí.

Ušetřete použitím LED žárovek až 80 % nákladů na osvětlení!
EKOzboží.cz pro vás navíc připravilo soutěž. Vyhrajte film Archotekt odpadu režiséra Olivera Hodge. Více na stránce Soutěž s LED žárovkami Mivvy

EKOzbozi

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí