zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rumunsko pozastavuje těžbu plynu z břidlic

14.05.2012
Energie
Geologie
Rumunsko pozastavuje těžbu plynu z břidlic

Rumunsko pozastavuje všechny projekty na těžbu plynu z břidlic do té doby, než budou v rámci Evropské unie zavedeny jednotné ekologické a bezpečnostní standardy. Ve středečním rozhovoru s televizí Antena 3 nový rumunský premiér Victor Ponta řekl, že zmrazena budou všechna povolení vydaná předchozí vládou, napsala dnes agentura APA.

Obdobně jako Rumunsko se zachovala také Česká republika. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa navrhl po dobu roku až dvou let uvalit moratorium na povolení pro těžbu a průzkum, protože česká legislativa není připravena pro složité technické postupy, jaké vyžaduje získávání plynu z břidlic.
Kvůli obavám o životní prostředí už zastavily průzkumné práce i Francie či Bulharsko. Naopak Polsko se těžby vzdát nehodlá.

Rumunsko nedávno udělilo americkému energetickému koncernu Chevron tři licence k provádění vrtů, průzkumu a těžbě břidlicového plynu na třech místech černomořského pobřeží a také v blízkosti Barladu na východě země.

Oficiální údaje o rumunských nalezištích břidlicového plynu nejsou k dispozici. Odborníci odhadují, že Transylvánská pánev ukrývá 150 miliard kubických metrů plynu a spolu s územím vně Karpatského hřebenu jsou tyto zásoby dvojnásobné. Zpráva americké agentury pro oblast energetiky odhaduje zásoby břidlicového plynu v Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku na 538 miliard kubíků.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí