zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Polsko nehodlá uvalit moratorium na těžbu břidlicového plynu

09.05.2012
Energie
Geologie
Polsko nehodlá uvalit moratorium na těžbu břidlicového plynu

Polsko nehodlá uvalit moratorium na těžbu plynu z břidlic, jako to udělalo Česko. Dnes to podle agentury Reuters uvedli zástupci polské vlády. Varšava chce využitím plynu z břidlic omezit energetickou závislost na Rusku.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa v pondělí uvedl, že česká legislativa není připravena pro složité technické postupy, jaké vyžaduje těžba břidlicového plynu. Navrhl proto, aby se po dobu roku až dvou let nevydávala žádná povolení pro těžbu ani pro průzkum.

Kvůli obavám o životní prostředí, které by mohla těžba břidlicového plynu poškodit, už zastavily průzkumné práce i Francie či Bulharsko.

Polsko se však k těmto zemím připojit nehodlá. "Vláda žádné moratorium na břidlicový plyn neplánuje," uvedl Tomasz Arabski z úřadu premiéra Donalda Tuska.

Varšava už udělila přes 100 licencí pro průzkum možností těžby břidlicového plynu. Mezi společnostmi, které chtřějí v Polsku těžit, jsou mimo jiné Exxon Mobile či Chevron. Země očekává, že by se s těžbou mohlo začít na přelomu let 2014 a 2015.

Odhaduje se, že Polsko má zásoby břidlicového plynu o objemu 346 až 768 miliard metrů krychlových. Využití těchto zásob by Varšavě umožnilo zmenšit závislost na dovozu zemního plynu z Ruska.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
6
3. 2020
6-8.3.2020 - Konference
Praha, KZ Domovina
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí