zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Železné hory jsou ode dneška národním geoparkem

25.04.2012
Geologie
Chráněná území
Železné hory jsou ode dneška národním geoparkem

Zástupci geoparku Železné hory dnes převzali z rukou náměstka ministra životního prostředí Libora Ježka titul národní geopark [1]. Jeho mottem je: "Historií Země za dva dny".

"Pro Železné hory je typická až neuvěřitelná geologická pestrost. Na poměrně malém území může návštěvník po geologické stránce vidět to, na co by na celém území ČR potřeboval alespoň dva týdny. Je to jakési geologické muzeum pod širým nebem. Věřím, že titul národní geopark k nám přitáhne návštěvníky se zájmem o šetrnou turistiku," vysvětluje Vlastimil Peřina, vedoucí Správy CHKO Železné hory a krajského střediska Pardubice AOPK ČR.

Samotná CHKO Železné hory zaujímá přibližně třetinu geoparku. Na rozdíl od chráněné krajinné oblasti se v případě geoparku nejedná o území s ochranným statutem. Jde o platformu pro spolupráci různých subjektů při rozvoji a propagaci území.

Síť národních geoparků ČR nyní zahrnuje čtyři území: evropský a národní geopark Český ráj, národní geopark Egeria a nově národní geopark Žezné hory a národní geopark Geoloci v Plzeňském kraji.

Poznámky:
[1] Jedná se o geologicky cenné území, ve spolupráci s místními obyvateli a organizacemi jsou zde rozvíjeny aktivity na podporu rozvoje oblasti a podporu návštěvnosti a vzdělanosti v souladu s principy šetrného cestovního ruchu. Geopark spojuje propagaci geologického dědictví s regionálním rozvojem a vhodným způsobem seznamuje veřejnost s geologickými procesy, významem přírodních zdrojů a jejich využitím v hospodářské a kulturní historii. Více na www.geoparkzh.cz

Titul národní geopark České republiky je udělován na čtyři roky. Poté dochází k tzv. reevaluaci, tedy k procesu, který hodnotí dosažený pokrok na daném území.

Kontakt:
Vlastimil Peřina, vedoucí Správy CHKO Železné hory a krajského střediska Pardubice, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, vlastimil.perina@nature.cz, 607264171

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí