zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Solární elektrárna co pracuje i v noci

03.04.2012
Energie
Solární elektrárna co pracuje i v noci

O Španělech se povídá, že mají solární elektrárnu, která pracuje nepřetržitě ve dne v noci. Prý si na solární panely v noci svítí světlem zářivek za nižší cenu elektrické energie, než za cenu, za kterou nakonec prodají získanou energii distributorům. Není tomu tak docela pravda, jejich solární elektrárna skutečně může pracovat během noci, ale rozhodně na ni nemusí svítit náhradní zdrojem světla.

Tato nezvyklá solární elektrárna je Gemasolar, vybudovaná ve Fuentes de Andalucía v oblasti Sevilia (Španělsko), byla zprovozněna v květnu roku 2011. Už z dálky je dobře patrná nezvykle osvětlená věž, do které směřuje odražené světlo z 2650 heliostatů. Každý z těchto solárních panelů má plochu 120 m2 a jsou rozmístěny v kruhu o rozloze 195 hektarů. V ohnisku světelných paprsků dosáhne teplota až 900°C. Na věži je umístěn akumulační zásobník s roztavenou solí, kde je teplota solného roztoku přes 500°C. Směs roztavených solí je mnohem efektivnějším nosičem tepelné energie. Použitá směs solí se skládá z 60% dusičnanu draselného a 40% dusičnanu sodného, který je nehořlavý a není zdraví škodlivý. Roztok prostřednictvím tepelných výměníků vytváří páru, která pohání turbínu spojenou s generátorem elektrického proudu. A právě přes den naakumulovaná tepelná energie pak může pohánět generátor i v průběhu noci a dodávat energii plynule celých 24 hodin denně. Díky skvělým tepelným vlastnostem dokáže směs solí nastřádat energii až na 15hodinový provoz elektrárny, což v pohodě stačí na celou délku noci.

Výkon elektrárny je navržen až na 19,9 MW. Výkon se může zdát malý, ale díky plánovanému ročnímu provozu 6 500 h (což je zhruba 270 dní), elektrárna vyrobí tolik energie jako 50 MW klasická solární elektrárna.

Tento zajímavý druh elektrárny má také jednu nevýhodu. Jeho stavba vyžaduje velkou finanční investici na poměrně velké ploše. Výhodná je pro státy s dostatečným slunečním svitem po celý rok

ZDROJ:fyzmatik.pise.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí