zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fotopasti pomáhají usvědčit pachatele černých skládek

16.03.2012
Odpady
Urbánní ekologie
Fotopasti pomáhají usvědčit pachatele černých skládek

Fotopasti v Břeclavi.

Břeclavští strážníci využívají moderních zařízení na zachycení sprejerů či tvořitelů černých skládek. V Mikulově bude jedna do měsíce.

Většinou jsou někde na stromech, v zemi v objektech, kam je umístí městští policisté. Řeč je o fotopastech, malých krabičkách, které usvědčují vandaly z ničení majetku a tvořitele černých skládek. Fotopasti jsou v provozu od listopadu loňského roku, včera strážníci oznámili, že se osvědčily a počítají s nimi napevno. Jedna se objeví také v Mikulově.

"Vyplatily se nám. Z šestnácti případů jsme díky fotkám a záběrům odhadlili devět viníků. Pořizovací cena se tak rychle vrací. Ve městě fungují dvě fotopasti, každá stála šest tisíc korun. Pokud je připevněná například na stromě, lze ji odhalit jen ztěží. Dokáže fotit i v noci, aniž by ji člověk vůbec zahlédl.

"V řadě případů jde o lidi, kteří nejsou z Břeclavi, ale do města se přijíždí zbavit odpadu. Jsou z okolních obcí a také z Rakouska," uvedl Hrdlička. Podle zvěřejněných fotografií nemají problém s rozšiřováním černé skládky ani na první pohled zaopatření lidé. Na jednom ze snímků je například muž, který přijel v luxusním Volkswagenu a odpad vynášel z kufru. Fotopast ho zachytila při činu.

Přístroj se spustí vždy, když je kolem něj ruch. "Negativních reakcí se ale neobáváme. Vše je podle zákona. Bezproblémoví lidé se nikde neobjeví," reagoval zástupce velitele strážníků Libor Büchler.

Zatímco v Břeclavi jsou fotopasti už v provozu, v Mikulově se k tomu teprve chystají. Jedna by v tamních ulicích mohla být do měsíce. Stát bude sedm tisíc korun a strážníci budou schopní stáhnout si snímek třeba do mobilního telefonu.

ZDROJ:.http://m.denik.cz/breclavsky_denik, kráceno, upraveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí