zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Těžit či netežit břidlicový plyn?

12.03.2012
Energie
Geologie
Hydrogeologie
Těžit či netežit břidlicový plyn?

Francouzi, Poláci, Rakušané, Rumuni, Češi, kdekdo v Evropě uvažuje o získávání zemního plynu z tzv. plynonosných břidlic. Názory na jeho těžbu jsou však často rozporuplné.

Ropná břidlice - Foto:  United States Federal Government

Ropná břidliceFoto: United States Federal Government

Břidlicový plyn se v posledních deseti letech ve velkém těží ve Spojených státech, jeho těžba tam pokrývá asi pětinu spotřeby. V Evropě se zatím jen hloubí průzkumné vrty. Poláci však doufají, že se zbaví závislosti na dodávkách plynu z Ruska, a Rakušané jsou tradičně mnohem opatrnější.

Těžba břidlicového plynu je složitá a energeticky náročná, protože jeho ložiska jsou obvykle hlouběji než zásoby zemního plynu. Plyn se z podzemí dostává pomocí hydraulického štěpení - vrtem se do hloubky vhání štěpicí kapalina, která břidlici rozruší, a pak je plyn možné odčerpat.

Tato kapalina je složená z vody, písku a z přídavných chemikálií, které sice tvoří pouhé půl procento kapaliny, ale právě jich se obávají odpůrci této technologie. Argumentují také tím, že vrty jsou hlučné a těžba se neobejde bez částečného úniku metanu, který je mnohonásobně účinnější skleníkovým plynem než oxid uhličitý.

"Poláci už několikrát zažili, že byli závislí na Rusku a že to vždy bylo spojeno s určitými problémy nebo riziky. Proto v celonárodním povědomí Poláků je to otázka cti - nebýt na dovozu z Ruska závislí," vysvětluje Juraj Franců z České geologické služby, proč dává Polsko této technologii zatím zelenou. Dále na:http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/tezba-bridlicoveho-plynu-budi-v-evrope-rozporuplne-pocity--1027789

ZDROJ: Český rozhlas

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí