zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svoboda: Povolenky ovlivní ceny elektřiny; ČEZ nechce plynovody

02.03.2012
Energie
Ovzduší
Svoboda: Povolenky ovlivní ceny elektřiny; ČEZ nechce plynovody

Obchodní ředitel společnosti ČEZ Alan Svoboda očekává, že plánované omezení počtu emisních povolenek stabilizuje jejich ceny a ovlivní i ceny elektřiny. Uvedl to dnes server Patria Online s odvoláním na agenturu Bloomberg. Svoboda zároveň vyloučil zájem skupiny ČEZ o převzetí sítě českých plynovodů Net4Gas, kterou se chystá prodat skupina RWE.

Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku Evropského parlamentu tento týden schválil dodatek směrnice, jehož cílem je snížení počtu emisních povolenek na roky 2013 až 2020. Tím by se měla zvýšit cena povolenek na trhu, který by se tímto způsobem stabilizoval a firmy by to motivovalo k investicím do ekologických opatření.

"Pokud jde o námi očekávaný budoucí vývoj, největší prostor ke zlepšení je právě v oblasti povolenek (na vypouštění) CO2, u kterých výbor Evropského parlamentu hlasoval o odebrání části nadbytečných povolenek, konkrétně návrhem bylo 1,4 miliardy (tun). To je skutečně pozitivní signál, na který zřejmě naváží další kroky s potenciálem časem podpořit ceny povolenek CO2 a skrze ně také ceny elektřiny," uvedl Svoboda. Do jaké míry mohou povolenky ceny elektřiny ovlivnit, Svoboda neupřesnil.

Obchodní ředitel ČEZ také uvedl, že ČEZ nebude usilovat o české plynovody Net4Gas kvůli nejisté budoucnosti jejich využití. "Mohu potvrdit, že nemáme zájem o tento typ akvizic, protože v něm vidíme jen málo synergií pro naše podnikání. Nadto výhled pro využitelnost těchto aktiv nepovažujeme za příliš optimistický," uvedl Svoboda.

Českou společnost RWE Transgas, která je součástí německého koncernu RWE, k prodeji tranzitních plynovodů přes Českou republiku nutí úspory, ke kterým firma musí přistoupit po rozhodnutí Německa zastavit do roku 2022 provoz všech jaderných elektráren v zemi. Odhady hodnoty Net4Gas se pohybují v řádu desítek miliard korun. Zájem o koupi plynovodů projevil podle médií například Energetický a průmyslový holding nebo investiční skupina KKCG.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
16
9. 2020
16-18.9.2020 - Konference
Náměšť nad Oslavou - CETT (areál ZERA - Zemědělská a ekologická regionální agentura, z.s. )
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí