zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

(Ne)úspěch břidlicového plynu v Polsku sleduje i ČEZ

06.02.2012
Energie
Geologie
(Ne)úspěch břidlicového plynu v Polsku sleduje i ČEZ

Výrazné posílení energetické soběstačnosti země si vláda ve Varšavě slibuje od zásob břidlicového plynu na polském území. V úterý však přišlo zklamání. Americký gigant Exxon, který v Polsku uskutečnil dva pokusné vrty, uvedl, že těžba v těchto místech by nebyla ekonomicky výhodná.

Ačkoli Exxon i jeho konkurenti budou jistě v průzkumu iniciovaném polskou vládou pokračovat, poslední výsledky navazující na neúspěšné vrty v loňském roce ukazují, že prvotní nadšení z velkých zásob plynu zřejmě ochladne. V USA, kde se těžba tohoto druhu zemního plynu rozvinula nejvíce, je navíc používaná technologie horizontálního štěpení pod tlakem části odborné veřejnosti kvůli nepříznivým dopadům například na kvalitu spodních vod. Nelze tedy vyloučit, že i v Polsku dojde ke střetu dvou pohledů - na jedné straně energetická soběstačnost, na straně druhé životní prostředí.

Vývoj může ale ovlivnit i české firmy. ČEZ by byl logickým odběratelem polského plynu a vidina brzkého spuštění tamní těžby (uváděl se již rok 2014) mohla ovlivnit investiční plány společnosti. ČEZ plánuje do roku 2020 postavit plynové elektrárny o výkonu 3 GW, čímž by měl zhruba nahradit vyřazenou kapacitu elektráren uhelných. Stavbu nové vlastní elektrárny zvažuje i Unipetrol. Neúspěch Exxonu naopak nahrává firmě Czech Coal při jednáních s ČEZ.

AUTOR: Miroslav Adamkovič
Autro je analytik Komerční banky

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí