zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Počet vozidel na zemní plyn (CNG) v ČR i ve světě neustále roste

02.02.2012
Energie
Ekologická auta
Počet vozidel na zemní plyn (CNG) v ČR i ve světě neustále roste

Spotřeba () v roce 2011 činila 12,089 milionů metrů krychlových. Navýšení o více než 2 miliony metrů krychlových představuje další, více než 20%, meziroční nárůst. V absolutních číslech byl nárůst podobný jako loni. Podle odhadů se však může spotřeba CNG do roku 2020 dostat až na dnes těžko uvěřitelnou hodnotu 800 milionů krychlových metrů plynu. A to mluvíme stále pouze o České republice.Fiat Multipla Natural Power na CNG

foto: Hybrid.cz

Narůst spotřeby CNG je v tuzemsku logickou záležitostí. Vždyť cena za 1 kubický metr CNG, který energeticky odpovídá 1 litru benzinu, činí 17 Kč. V různých státech Evropy je to s výhodností i dostupností CNG odlišné. Faktem však zůstává, že Evropský trh s CNG měl v roce 2011 objem téměř 9,2 miliard metrů krychlových. ve světě okolo 45 miliard metrů krychlových.

CNG je pro dopravu v ČR ideální alternativou. Vzdálenost, kterou u nás v průměru ročně každý ujede v osobním automobilu je o 33,4 % nižší než v zemích EU15 (6 915 km v roce 2009) a o 27 % nižší než je průměr v zemích EU27. "Díky dostupnosti továrně vyráběných vozů na CNG, umisťování nádrží mimo zavazadlový prostor a možnosti využít dvoupalivových systémů (možnost jízdy i na benzin), spotřeba CNG vzrůstá," říká Markéta Schauhuberová, manažerka České plynárenské unie. V současnosti je v ČR asi 50 CNG stanic, z čehož je 36 veřejných a dalších asi 100 uživatelů vlastní domácí plničku. "V letošním roce by se měly otevřít další veřejné stanice v Terezíně, Žebráku, Humpolci, Písku, Olomouci, Opavě, druhá plnička v Brně a také další dvě stanice v Praze," dodává Schauhuberová.

"Do roku 2020 počítá EU s náhradou 20 procent klasických ropných pohonných hmot alternativními palivy, z toho s polovičním podílem pro CNG. To představuje asi 23,5 milionu vozidel na CNG a 20 tisíc CNG stanic v Evropě," říká manažerka České plynárenské unie Markéta Schauhuberová. "K datu 20. ledna 2012 u nás již jezdí 3 475 CNG vozidel, což představuje každoroční nárůst kolem 30 procent. "Kromě klasických motoristů se CNG vozy jezdí u nás už třeba i DHL v Praze, Ostravě i Olomouci, ale i komunální vozy Pražských služeb, polovina všech vozidel Městské policie v Ostravě, 356 městských autobusů i Česká pošta uvažuje o nákupu až 2 900 vozů," dodává Schauhuberová. Na světě již jezdí 13,5 milionu vozidel a podle několika různých studií se má v průběhu příštích deseti let objevit na silnicích po celém světě dalších zhruba 50 milionů vozidel.

ZDROJ: www.hybrid.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí