zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ERÚ nesouhlasí se zachováním podpory biometanu

16.01.2012
Energie
ERÚ nesouhlasí se zachováním podpory biometanu

Energetický regulační úřad (ERÚ) vyjádřil nespokojenost nad zákonem o podporovaných zdrojích energie, který zachovává finanční podporu biometanu. Senát ve středu zákon vrátil do Poslanecké sněmovny s tím, že podpora biometanu klesne z původních 4000 na 1700 korun na megawatthodinu. ERÚ však chce podporu biometanu ze zákona úplně vypustit. ČTK to sdělila předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

"Energetický regulační úřad s přijatým řešením nesouhlasí. Jedná se o zcela neefektivní a neopodstatněnou podporu technologie, která ve výsledku pouze zatíží cenu plynu pro konečné zákazníky a může tak vést k dalšímu propadu spotřeby zemního plynu a k přechodu na jiná, méně ekologická paliva, což povede ke zhoršení životního prostředí," uvedla Vitásková.

ERÚ se obává, že podpora biometanu otevře cestu velkým projektům a nakonec zdraží energie o několik miliard ročně jako nedávno fotovoltaika. Podle ERÚ je vhodná především podpora výroby elektřiny a tepla v lokálních bioplynových stanicích.

ERÚ oslovil senátory i poslance v dopisech, kde jim argumenty pro odstranění biometanu z legislativy vysvětloval. Podle Vitáskové by biometan měl být vykupován za stejné ceny jako zemní plyn.

Zákon o podporovaných zdrojích energie bude nyní znovu projednávat sněmovna. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) se snížením podpory biometanu na 1700 Kč souhlasil. Vitásková již dříve sdělila, že v případě schválení podpory biometanu bude chtít prosadit novelu, která podporu odstraní.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí