zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zvýšení poplatků za odpad je před závěrečným schvalováním

08.12.2011
Odpady
Legislativa
Urbánní ekologie
Zvýšení poplatků za odpad je před závěrečným schvalováním

Poslanci dnes poslali do závěrečného schvalování předlohu poslanců TOP 09 a Starostů, podle níž by obce mohly vybírat za svoz komunálního odpadu až tisícikorunu ročně na obyvatele. Jde o stoprocentní navýšení. Předkladatelé novelu zdůvodňují tím, že mnohé obce nyní na svoz odpadů doplácejí a částka se neupravovala devět let.

Poplatek má dvě složky. První, která je 250 korun ročně za tříděný odpad, by podle novely zůstala stejná. Druhou stanovují obce na základě skutečných nákladů na sběr a svoz netříděného odpadu; má se zvýšit ze současných až 250 korun na maximálně 750 korun ročně. Limit 250 korun je dávno překonán, uvedl jeden z předkladatelů Jan Husák.

Poslanec ODS Jan Čechlovský v dnešním druhém čtení navrhl, aby obce mohly stanovovat poplatek podle skutečných nákladů z předchozího roku. Konkrétní hranice by nebyla stanovena. Podle Husáka je ale tento návrh nehlasovatelný, protože je v rozporu s ústavním pořádkem. Kateřina Konečná (KSČM) chce, aby se z novely zdražení poplatku vyňalo; Jan Látka (ČSSD) zase navrhl horní hranici 500 korun.

Úhradu by museli podle novely nově platit například cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR nebo vlastníci takzvaných apartmánů, které často slouží k rekreaci či k pronájmu, avšak nikdo v nich není trvale přihlášen. Rozpočtový výbor chce upravit hrazení poplatku za nezletilé lidi a prokazování, že lidé nemovitost neužívají. Výtky k novele měla v těchto záležitostech vláda.

Rozpočtový výbor navrhl do novely vložit také poplatky za hrací automaty a videoloterijní terminály pro obce. Pravidla pro výběr poplatků totiž poslanci nejspíš nechtěně zrušili při úpravách daňové reformy. Michal Babák (VV) navrhl, aby poplatek činil 5000 korun čtvrtletně a obce by měly povinnost jej vybírat.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí