zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna nejspíš schválí zvýšení poplatků za svoz odpadků

24.11.2011
Odpady
Urbánní ekologie
Sněmovna nejspíš schválí zvýšení poplatků za svoz odpadků

Obce asi budou moci vybírat za svoz komunálního odpadu až tisícikorunu ročně na obyvatele. Předlohu poslanců TOP 09 a Starostů, která umožní poplatek zvýšit nejvýše o sto procent, dnes doporučil sněmovně schválit i její výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Novelu poplatkového zákona podpořili přítomní členové výboru s výjimkou dvou prakticky bez diskuse.

Předkladatelé novelu zdůvodňují tím, že mnohé obce nyní na svoz odpadů doplácejí a částka se neupravovala devět let. Poplatek má dvě složky. První, která je 250 korun ročně za tříděný odpad, by podle novely zůstala stejná. Druhou stanovují obce na základě skutečných nákladů na sběr a svoz netříděného odpadu; má se zvýšit ze současných až 250 korun na maximálně 750 korun ročně.

Úhradu by museli podle novely nově platit například cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR nebo vlastníci takzvaných apartmánů, které často slouží k rekreaci či k pronájmu, avšak nikdo v nich není trvale přihlášen. Předkladatelé avizovali, že se chtějí vypořádat i s výtkami vlády ohledně osvobození lidí od poplatku a postupu v případě, kdy jej neuhradí nezletilí lidé.

Předlohu už dříve podpořil i výbor pro životní prostředí a rozpočtový výbor. Rozpočtový výbor navrhl do novely vložit poplatky za hrací automaty a videoloterijní terminály pro obce. Pravidla pro výběr poplatků totiž poslanci nejspíš nechtěně zrušili při úpravách daňové reformy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí