zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Znečištěný vzduch ohrožuje nenarozené děti

23.10.2011
Ovzduší
Urbánní ekologie
Zdraví
Znečištěný vzduch ohrožuje nenarozené děti

U těhotných žen mohou zplodiny a špatný vzduch velkoměsta způsobit předčasný porod.

Pobyt ve městech zamořených auty a špinavým vzduchem škodí v mnoha ohledech. Škodlivé látky ve vzduchu ohrožují plodnost mužů. Škodí také mozku. Jak ukázaly experimenty vědců z Ohijské univerzity na myších, vdechování znečišťujících látek vede ke snížení duševních výkonů. Při dlouhodobé expozici těmto látkám se zhoršuje paměť a schopnost učení, naopak narůstá riziko depresí.

Vědci také zaznamenali prokazatelně nižší IQ u dětí, které žijí ve znečištěných oblastech ve srovnání s těmi, které nejsou jedovatým a nebezpečným látkám tolik vystaveny.

K výzkumu nebezpečí, které je spojeno s vdechováním mikroskopických prachových částic a na nich navázaných polycyklických aromatických uhlovodíků, přispěli před časem i čeští vědci z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Zjistili, že dopravní policisté, kteří vykonávají službu na frekventovaných křižovatkách, mají zhoršenou kvalitu spermií ve srovnání s jejich kolegy v kanceláři.

Škodlivý efekt života ve městech přetížených dopravou a ve znečištěných oblastech na činnost srdce a plic a nemocnost celkově už nikdo nezpochybňuje.

Nový výzkum amerických vědců Kalifornské univerzity nyní prozrazuje ještě další neblahý účinek: dýchají-li ho těhotné ženy, podstatně se tím zvyšuje riziko předčasného porodu dítěte - a to až o třetinu.

Vědci sledovali zdravotní stav, porodní váhu a termín porodu u 100 000 dětí narozených po roce 2004 a zároveň také údaje o kvalitě vzduchu z monitorovacích stanic v okolí bydliště. Posuzovali vliv znečišťujících látek ze spalovacích motorů, přízemního ozonu, benzenu a dalších chemických látek. Jak nyní publikovali v časopise Environmental Health, předčasný porod se vyskytoval častěji zejména u těhotných žen, které byly vystaveny polycyklickým aromatickým uhlovodíkům, a to o celých 30 procent, benzen toto riziko zvyšuje o desetinu, a přítomnost dusičnanu amonného (používá se v zemědělství a pyrotechnice) o 21 procent.

AUTOR: Eva Bobůrková
spolupracovnice redakce

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí