zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká SKEX vybuduje ve Vietnamu tři vodní elektrárny za 18 mld.Kč

18.10.2011
Vodní energie
Česká SKEX vybuduje ve Vietnamu tři vodní elektrárny za 18 mld.Kč

Česká exportní společnost SKEX, nástupce Škodaexportu, se chystá ve Vietnamu postavit tři vodní elektrárny. S vietnamským partnerem DLGL podepsala závazné memorandum a nyní jedná o termínech a postupech výstavby. Celkový objem kontraktu by měl přesáhnout jednu miliardu dolarů (17,8 miliardy korun). ČTK to dnes sdělil technický ředitel SKEX Jan Petr.

Elektrárny budou mít celkový výkon 500 megawatt. Dvě z nich budou na jihu a jedna na severu Vietnamu. Dokončeny budou podle Petra v letech 2015 a 2016.

Zástupci DLGL (Duc Long Gia Lai Group) v těchto dnech v Praze projednávají technické, finanční a organizační části kontraktu, který by měl být podepsán ve druhém čtvrtletí 2012. Navštívili také závod výrobce vodních turbín ČKD Blansko, který by mohl na stavbě elektráren spolupracovat. Na financování projektu by měly podílet Exportní garanční a pojišťovací společnost a Česká exportní banka.

Společnost DLGL již ve Vietnamu několik vodních elektráren provozuje, působí také například v dopravě a zabývá se produkcí kaučuku.

Škodaexport patřil v 90. letech k největším exportérům průmyslových celků v Česku. Problémem firmy se však postupně stávaly vysoké dluhy a nejasnosti o výhodnosti některých zakázek. Podnik se v roce 2002 dostal na pokraj bankrotu, stát ho ovšem považoval za strategický pro tuzemský průmysl, a tak ho od tehdejších akcionářů vykoupil. Před dvěma roky byl podnik opět prodán do soukromých rukou.

V minulém týdnu Vietnam se skupinou podnikatelů navštívil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Několikrát zdůraznil, že české firmy by měly více naplňovat potenciál vzájemného obchodu s Vietnamem. Největší příležitosti pro české podniky podle něj leží v energetice, strojírenství a dopravě.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí