zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krajský úřad zpřísní podmínky sanace ostravských ropných lagun

07.10.2011
Sanace, staré zátěže
Urbánní ekologie
Krajský úřad zpřísní podmínky sanace ostravských ropných lagun

Krajský úřad zpřísní podmínky sanace ostravských ropných lagun. Ve správním řízení o změně integrovaného povolení stanoví nejen podmínky omezující práce v nočních hodinách, ale zároveň určí maximální denní množství vápna používaného při neutralizaci odtěžovaného materiálu. Mělo by se tak snížit množství oxidu siřičitého, který v minulých dnech dusil obyvatele Ostravy i Bohumína na Karvinsku. ČTK to dnes sdělila mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

"Měly by být instalovány také mlžné clony, které by měly zabránit úniku pachu z laguny a samozřejmě i oxidu siřičitého," uvedl náměstek ostravského primátora Dalibor Madej (ODS). Zprovozněn bude také nový informační systém zaměřený právě na sledování nebezpečného oxidu siřičitého. Podle Vlčkové v případě výskytu zvýšených krátkodobých koncentrací této nebezpečné látky budou informována prostřednictvím e-mailu média, ale také některé úřady a instituce.

Nová opatření potvrdilo i sdružení Čistá Ostrava, které má likvidaci lagun na starosti. "Sdružení použije maximálně 60 tun nehašeného vápna denně a bude zajištěno skrápění během zavápňování. Nebude také pracovat v noci a v případě blížícího se překročení sledovaných limitů dojde k přerušení sanačních prací," uvedl mluvčí sdružení Lubomír Zabavík. Sdružení předpokládá, že přijatá opatření neohrozí plánovaný termín a výrobu paliva dle harmonogramu ukončí do letošního prosince.

Kraj se dnes zároveň ohradil proti přístupu ministerstva životního prostředí k celému problému. Podle mluvčí sice ministerstvo kraji navrhlo opatření ke zlepšení situace, byla však shodná s těmi, o nichž kraj již dříve ministerstvo informoval. "Děkujeme za knížecí rady pana ministra životního prostředí. Chci vyjádřit zklamání nad postupem ministerstva a vlády ČR, kdy stát jako zadavatel zakázky na sanaci lagun sám nenavrhl vlastní návrh řešení vzniklé situace," řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí a dopravu Miroslav Novák (ČSSD).

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) uvedl, že bude trvat na adekvátní výši pokut za porušení integrovaného povolení. Firma totiž při prvním úniku oxidu siřičitého z konce září nezastavila sanaci. Pokuta by mohla dosáhnout až sedmi milionů korun.

Nebezpečný oxid siřičitý unikl z lagun naposledy o víkendu. Centrální městský obvod už kvůli úniku podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Jeho vedení se domnívá, že viník se dopustil obecného ohrožení.
Laguny po bývalé chemičce Ostramo, která byla v provozu celé minulé století, jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Bylo v nich uloženo téměř 200.000 tun ropných kalů vyprodukovaných jako odpad z chemičky.

Čištění lagun provázejí stálé problémy, obyvatele v okolí obtěžuje hluk, prach i zápach. Samotné laguny mají být odtěženy do konce letošního roku a po zalesnění se má oblast změnit v lesopark.

Čistá Ostrava je sdružení, které sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo. Vedoucí firmou sdružení je Geosan Group, který palivo vyrobené z nebezpečných kalů převáží na skládku společnosti Celio v Litvínově. Následně má být spáleno v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku. Plán Geosanu vyvézt 110.000 tun toxických kalů do severních Čech v srpnu zásadně odmítl Ústecký kraj, nyní ale firma splnila všechny podmínky k uskladnění a spálení odpadu. Zavápňování obsahu lagun, následné odtěžování, výrobu paliva a jeho distribuci nyní zajišťuje podle informací na webu Geosanu subdodavatelská firma Šamonil a společnost Vodní zdroje.

Martina Helánová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí