zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nadace Partnerství pomůže obcím a sdružením bezplatně ošetřit stromy

06.10.2011
Příroda
Urbánní ekologie
Nadace Partnerství pomůže obcím a sdružením bezplatně ošetřit stromy

Významné stromy v republice mohou opět díky projektu Zdravé stromy pro zítřek získat poukazy na bezplatné arboristické ošetření, které již třetím rokem uděluje Nadace Partnerství ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o. s. O bezplatné ošetření stromů mohou obce, školy, občanská sdružení a další organizace žádat až do 11. listopadu. Vybrané stromy pak na jaře příštího roku ošetří odborníci s mezinárodním certifikátem European Tree Worker (Evropský arborista). Cílem projektu Zdravé stromy pro zítřek je podpora kvalitního odborného ošetřování stromů a zvyšování povědomí veřejnosti o této činnosti.
Ačkoliv je mezi širokou veřejností běžným názorem, že pečovat o stromy dokáže každý, opak je pravdou. Stromy mají vysokou společenskou i historickou hodnotu, a proto by se o ně měli starat skuteční odborníci. "Zdravé stromy pro zítřek jsou proto skvělým řešením pro malé obce, školy nebo sdružení, které chtějí ošetřit významný strom, ale na potřebnou odbornou péči nemají peníze. Větší města podle zkušenosti z předchozích let zase oceňují především získání informací, jak ověřit kvalitu nabízených služeb, a kontakty na prověřené certifikované arboristy," uvádí Ivana Adámková z Nadace Partnerství.
Které stromy mají šanci poukaz na bezplatné ošetření získat? "Při výběru stromů nebude hrát roli velikost stromu ani jeho stáří. Komise se zaměří zejména na potřebnost odborného zásahu, historii stromu a jeho význam pro místní obyvatele. Podrobné informace o žádosti a úplné podmínky pro udělení poukazu mohou zájemci nalézt na stránkách www.stromzivota.cz," doplňuje Ivana Adámková z Nadace Partnerství.
Stromy na jaře roku 2012 ošetří kvalifikovaní pracovníci s mezinárodním certifikátem Evropský arborista, kteří prošli zkouškou prokazující úroveň jejich odborných znalostí. "Tito arboristé jsou schopni při své práci zohlednit současně zdravotní stav stromu i požadavky okolního prostředí. Navíc využívají takové způsoby ošetření, které stromu neublíží, ale naopak prospějí," vysvětluje význam certifikátu Dana Štechová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o. s. Pokud tedy chtějí zaměstnanci úřadů o strom kvalitně pečovat, neměli by se spoléhat pouze na slovní potvrzení odbornosti. Je důležité se zajímat o osvědčení, znalosti a způsob práce. Certifikát může sloužit jako vhodné vodítko.
Více informací: http://www.nadacepartnerstvi.cz/stromzivota/zdrave-stromy-pro-zitrek
http://www.szkt.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí