zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko odeslalo do Bruselu žádost o přidělování povolenek zdarma

03.10.2011
Ovzduší
Česko odeslalo do Bruselu žádost o přidělování povolenek zdarma

Česko dnes odeslalo do Bruselu žádost ministerstva životního prostředí (MŽP) o přidělení bezplatných emisních povolenek. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí MŽP Michaela Jendeková. Bezplatné emisní povolenky mohou firmám uspořit desítky miliard korun. Ušetřené peníze ale podniky musí investovat do snížení zátěže na životní prostředí. V letech 2013 až 2020 by to mělo být 138 miliard Kč.

Vláda o žádosti rozhodla 21. září a pověřila ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, aby ji odeslal. "Stalo se tak dnes," uvedla Jendeková.

Podle dřívějšího vyjádření ministra Chalupy bude Česko v letech 2013 až 2020 disponovat 640 miliony povolenek. "Celkem 39 procent těchto povolenek bude přiděleno českému průmyslu a budou přidělovány zdarma. Je to postup, který plyne z předchozích období," řekl Chalupa.

Energetické firmy a další producenti škodlivých emisí mají během let 2013 až 2020 získat 108 milionů povolenek zdarma, což je 17 procent z celkového objemu. Další část povolenek si budou kupovat. V roce 2013 bude bezplatně přiděleno 27 milionů povolenek a jejich množství bude každoročně klesat až na nulu v roce 2020. Velkou část bezplatných povolenek by jako jeden z hlavních tuzemských producentů emisí získala společnost ČEZ.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) několikrát vyjádřil s udělováním bezplatných povolenek nesouhlas, protože tím o peníze přijde státní rozpočet. Cena bezplatně udělených povolenek za sedmileté období se odhaduje na zhruba 50 miliard korun. Podle ministra Chalupy je ale tržní cena povolenek v současnosti nižší.

Bezplatné povolenky podle ministra energetické firmy získají až po provedení naplánované investice na ekologizaci provozů. Pokud tak neučiní, povolenka bude následně prodána v aukci. Výnos z aukce z poloviny směřuje do státního rozpočtu a z poloviny do projektů v oblasti životního prostředí.

Kromě ministra financí jsou proti přidělení bezplatných povolenek ekologické a jiné nevládní organizace, které tvrdí, že kredity jen pomohou energetickým firmám v dalším zvyšování zisků.

Teplárny naproti tomu tvrdí, že bezplatné udělení povolenek bude velmi důležité pro jejich další fungování. V příštích letech budou totiž nuceny snižovat emise a povolenky jim proto přijdou vhod, aby uskutečnily nutné investice.

Povolenky dávají energetickým firmám a dalším velkým producentům emisí právo vypouštět do atmosféry průmyslové plyny. Jedna povolenka se rovná tuně emisí. Průměrná cena jedné povolenky v letech 2013 až 2020 by měla být zhruba 18,40 eura (asi 450 korun).

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí