zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novela zákona o ekologickém zemědělství je před schvalováním

22.09.2011
Zemědělství
Novela zákona o ekologickém zemědělství je před schvalováním

Sněmovna dnes propustila do závěrečného čtení vládní novelu zákona o ekologickém zemědělství. Novela má kromě jiného zjednodušit předpisy a vydávání výjimek z pravidel nebo zkvalitnit kontrolní systém. Reaguje také na změny v evropské legislativě, jež nastaly od roku 2009, neobsahuje však změny pravidel hospodaření. Sněmovní zemědělský výbor v ní doporučil jen některé menší úpravy, týkající se například sazebníku za vydání ověřovací listiny o ověření chmele.

Novela má také zjednodušit registraci nových ekologických zemědělců včetně zrušení tisícikorunového správního poplatku za podání žádosti o registraci. Návrh má také ministerstvu zemědělství nově umožnit ukládat kontrolním organizacím dohlížejícím nad ekofarmáři v případě zjištěných pochybení pokuty až do čtvrt milionu korun.

Ekologičtí zemědělci se již dnes musí podřizovat speciálním kontrolám svého hospodaření. Mohou si přitom vybírat, která ze tří ministerstvem pověřených institucí je bude kontrolovat. Nejsou-li s kontrolní organizací spokojeni, mohou v budoucnu přejít k jiné.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí