zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zlínské muzeum přibližuje chráněná území Zlínského kraje

11.09.2011
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Zlínské muzeum přibližuje chráněná území Zlínského kraje

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně dnes slavnostně zahájilo výstavu přibližující přírodu Zlínského kraje. Kromě velkého množství fotografií a krátkých textů ji obohacují i vypreparovaní živočichové z muzejních sbírek, kteří tyto biotopy osídlují. Výstava nese název Chráněná území Zlínského kraje a je výstupem z projektu Západné Karpaty - spoločná hranica. Přes rok putovala po Slovensku a nyní je poprvé prezentována domácímu publiku.

"Výstava přibližuje nejcennější partie našeho regionu, tedy obě velkoplošná chráněná území - Bílé Karpaty a Beskydy. Kromě nich je u nás i celá řada maloplošných chráněných území. Těch je ve Zlínském kraji 170, na výstavě je zhruba třetina. Jsou zde i evropsky významné lokality. Těch je ve Zlínském kraji 63, výstava jich představuje 14," přiblížil jeden z autorů výstavy Dušan Trávníček z přírodovědného odboru zlínského muzea.

Fotografie přibližují skalní útvary, mokřady, květnaté louky a pastviny, zbytky stepí, různé druhy lesů od luhů v nivě řeky Moravy až po horské pralesy.

Prezentaci třiadvaceti oboustranných panelů doplňují vypreparovaní živočichové, kteří tyto biotopy osídlují. "K vidění jsou běžné druhy, ale vystaveny jsou i skutečné rarity, jako například jeřábek lesní - vzácný kůrovitý pták, který se velice vzácně objevuje i u nás v Hostýnských vrších," uvedl Trávníček. Expozici dokreslují plakáty věnované ochraně přírody.

Výstava potrvá do 20. listopadu 2011.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
6
3. 2020
6-8.3.2020 - Konference
Praha, KZ Domovina
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí