zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha bude téměř veškerý směsný komunální odpad spalovat

02.09.2011
Odpady
Urbánní ekologie
Praha bude téměř veškerý směsný komunální odpad spalovat

Praha bude téměř veškerý směsný komunální odpad spalovat v Malešicích. Spalovna jej přemění na teplo a energii, které by měly stačit pro zásobování asi 20.000 pražských domácností. O záměru rady dnes novináře informoval náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Radě má nyní předložit návrh dodatku ke smlouvě s Pražskými službami, které s komunálním odpadem v hlavním městě nakládají.

"V podstatě by měl být veškerý spalitelný směsný komunální odpad energeticky využit," poznamenal Březina. Město počítá, že Pražané letos vyprodukují 272.000 tun komunálního odpadu. Z toho by mělo být spáleno 255.000 tun, zbytek bude uskladněn na skládce. Dosud to bylo pouze 210 tun.

K rozhodnutí vedení města podle Březiny vedly dva důvody. Prvním je ekonomický, protože se zvýšily ceny za uskladnění na skládce v Ďáblicích. Pokud navíc bude město vozit do spalovny veškerý odpad, získá také výhodnější cenu.

Druhým důvodem je výroba energie a tepla. Pražské služby vloni dokončily za 1,1 miliardy korun výstavbu kogenerační jednotky v Malešicích, která je ročně schopna zpracovat asi 300.000 tun odpadu. "Získanou energii mohou Pražské služby díky kogenerační jednotce kdykoli umístit na trhu," dodal Březina.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí